Raúl dicsőítette, az ellenzéki blogger pedig öregembernek nevezte a kubai forradalmat

A kubai forradalmat fenyegető ,,külső és belső” veszélyekre is felhívta a figyelmet Raúl Castro kubai vezető a forradalom  évfordulóján arról a Santiago de Cuba központjában lévő erkélyről, ahonnan bátyja 55 éve újév első napján kikiáltotta  mozgalmuk győzelmét. 

Raúl elmondta az összegyűlteknek, hogy a  városon 2012-ben végigsöpört pusztító hurrican  miatt megrongálódott 171 ezer  ház  felét már helyreállították, a középületeknek pedig a 80 százaléka újra áll. A még helyreállításra váró fél városnyi épületet ebben az évben megújítják – tette hozzá. Beszédében többet foglalkozott azonban azzal, hogy véleménye szerint a kubaiak körében hamis információk terjednek – többségében digitális formában és a készítőik külföldről igyekeznek alakítani a kubaiak véleményét. Raúl Castro szerint egy ,,állandó felforgató információs kampány folyik Kubában, amely igyekszik megnyerni az ifjúságot a neoliberális kapitalista eszméknek, előtérbe helyezik az individualizmus, az egoizmust és a merkantilizmust”.  Mindezek célja, hgy belülről bomlasszák a kubai szocializmust – mondotta. 

A santiagói, Carlos Manuel de Céspedes nevét viselő központi teret a forradalom egykori jeleneteivel  feldíszítették fel – Fidelt 33 évesen, Raúlt 28 évesen ábrázolták, amint 1958-ban elindítják végső ütközetüket a korrupt Amerika-barát  Batista renzsim ellen. 

A mintegy háromezer meghívott résztvevő előtt elhangzott beszédek a kubai forradalom eredményeit – az oktatást, az orvosi ellátást – éltették és egyben felhívták Kuba második legnagyobb városának lakóit, tevéeknyen vegyenek részt a  Sandy hurrikán okozta romok eltakarításában, az ujjáépítésben. 

Ezzel egyidőben Yoani Sánchez, a havannai ellenzéki blogger (akit helyi tapasztalataim szerint messze nem ismer mindenki az országon belül) azt irta: ha a forradalmat egy emberhez kellene hasonlítani, akkor ,,egy paranioás  öregember lenne, aki egyedül ül a házában és egyfolytában attól fél, hogy rárogyik a tető. A twitteren közzétett írás azt is állította, hogy ebben a pillanatban ő az egyike azon keveseknek, akik ezt a beszédet meghallgatják, mivel ,,ujságírónak lenni áldozatokkal is jár”. Yoani Sánchez redszeresen bírálja a kubai rendszert írásaiban – ezekért már több kitüntetést is kapott az Egyesült Államokban és más nyugati államokban, ahová elutazhatott, hogy átvegye az elsimeréseket.

Az ünnepnapon a kubai kormány rumot és cigarettát árult kedvező áron az állami üzletekben Havannában és Santiago de Cubában  – cikkeket, amelyeket egyébkánt nem egyszerű beszerezni az országban. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez