Clinton lekörözte Trumpot, méghozzá nagyon
Hillary Clinton, az amerikai demokraták esélyes elnökjelöltje több mint tíz százalékkal vezet Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje előtt a legutóbbi közvélemény-kutatás szerint.
Clinton a népszerűséget mérő közvélemény-kutatásokban hosszú idő óta először vette át országos szinten a vezetést Trumppal szemben.
A Reuters és az Ipsos által közösen készített, szombaton közzétett felmérés szerint a megkérdezettek 46 százaléka a demokrata politikust támogatja, míg Trump elfogadottsága alaposan csökkent, mégpedig 35 százalékosra.
Az első elemzések szerint ennek magyarázata lehet a volt külügyminiszter minden korábbinál határozottabb fellépése és erőteljes bírálata Trumppal szemben.
Kivált döntő lehetett népszerűsége növekedésében a csütörtökön Kaliforniában elmondott beszéde, amelyben hangsúlyozta: Donald Trump elnökké választása “történelmi tévedés lenne”.
Május közepén a két politikus még fej-fej mellett haladt a közvélemény-kutatások eredményei alapján.
Hillary Clinton szombaton megnyerte a Virgin-szigeteken tartott jelölőgyűlést, tovább gyarapította az őt támogató küldöttek számát, Bernie Sanders vermonti szenátor – Hillary Clinton vetélytársa a demokraták elnökjelöltségéért folyó küzdelemben – szombaton este egy sajtóértekezleten azt fejtegette, hogy pártjában a versengés még nem lefutott, s szerinte nem egyértelmű, hogy Hillary Clinton lesz az elnökjelölt. Szombaton a demokraták a három kis szigetből álló Amerikai Virgin-szigeteken tartották jelölőgyűlésüket, amelyekből Hillary Clinton került ki győztesen: hét delegátussal gyarapította az őt támogatók számát.
Vasárnap Puerto Ricóban is előválasztásokat tartanak – hatvan küldöttről születik döntés – és bár közvéleménykutatások és felmérések híján elemzők nem vállalkoznak az esélyek jóslására, de abban egyetértés uralkodik, hogy a lakosság összetétele inkább Hillary Clintonnak kedvez, mintsem Bernie Sandersnek. Vetélytársa, Bernie Sanders szenátor szombaton este, a kaliforniai Los Angelesben tartott sajtóértekezletén hitet tett az elnökjelöltségért folytatott küzdelem folytatása mellett, s úgy fogalmazott, hogy még az előválasztási folyamat befejezése után sem adja fel. Vagyis még az előválasztások után is győzködi majd a szuperdelegátusokat, hogy ne Hillary Clinton mellé álljanak, hanem az ő elnökjelöltségét támogassák.
Hillary Clintont jelenleg összesen 2313 delegátus támogatja, s közülük 544 a szuperdelegátus, vagyis az a kongresszusi küldött, akinek szabad voksa van, nem köti őt az előválasztási eredmény, s arra szavaz majd a konvención, akire akar. A demokraták elnökjelöltségéhez 2383 küldött támogatása szükséges, és elemzők arra számítanak, hogy a jövő keddi kaliforniai előválasztásokon – ahol sok delegátusról döntenek majd – Clintonnak sikerül is elérnie, hogy meglegyen a jelöltséghez a szükséges számú küldött. Vetélytársát, Bernie Sanderst 1501 küldött támogatja, és 46 szuperdelegátust sikerült maga mögé állítania.
Szombaton egyébként szerkesztőségi állásfoglalásában a Los Angeles Times Hillary Clintont biztosította támogatásáról Bernie Sandersszel szemben.