Annak ellenére, hogy a Tapirus kabomani évezredek óta jelen van az Amazonas őserdeiben, a kutatók ez idáig nem találtak meggyőző bizonyítékokat a négylábú létezéséről, csak a helyi őslakosok információira támaszkodhattak, amelyeket nem sokra értékeltek a tudományos körök.
Külön érdekesség, hogy a Tapirus kabomani trófeája még Theodore Roosevelt gyűjteményénében is megtalálható volt, aki 1912 hozta terítékre az állatot, amelynek koponyáját a tudósok rendre egy ismert tapíréval azonosítottak.
A kabomani létezésére akkor sikerült meggyőző bizonyítékokat találni, amikor a kameracsapdák végre felfedték, a sötét szőrzettel borított, más tapíroknál alacsonyabb marmagasságú jószágról készített első felvételeket, melyek egy részén a tapírok illetlenül farukat mutatják a kamerának.
A legutóbbi tapírt 1865-ben írta le a tudomány, így a mostani felfedezés igazi szenzációnak számít az emlősöket kutató biológusok körében.
„A Tapirus Kabomani esete is bizonyítja, hogy milyen keveset tudunk a természetről és bolygónk lakóiról” – mondta a sajtónak Fabrício Santos, a tapírt elsőként leíró Minas Geais-i egyetem kutatócsoportjának vezetője.
A tapír a 21. század legnagyobb újonnan felfedezett emlősfajtája – legutóbb ugyanis 1992-ben biológusok egy csoportja Vietnam és Kambodzsa határán írta le a saola névre keresztelt apró növésű kérődzőt.