Nem csak szimpátia-versenyben győzött Bachelet

Michelle Bachelet volt már miniszter, államfő,  az ENSZ nők védelmében indított programjának kezdeményezője és első vezetője – egyike a világ legnépszerűbb politikusainak és mostantól Chile újra megválasztott elnökasszonya. 

Az Új Többség elnevezésű pártszövetség, a szocialisták, a kommunisták, a kereszténydemokraták összefogásával jelentős vereséget mértek vasárnap a chilei jobboldalra. Az egyetlen, ami némileg szépséghibát ejtett az elsöprő választási győzelmen, hogy chilei viszonylatban rendkívül alacsonynak mondható a 41,6 százalékos részvételi arány, vagyis a 13 millió választásra jogosult chileiből csak 5,7 millió élt e jogával.

Bachelet először 2006-ban lett államfő,  miután Ricardo Lagos kormányában egészségügyi, majd védelmi miniszter volt. Ez alatt az időszak alatt sok rokonszenvezőt gyüjtött maga köré, nem volt politikai pártok jelöltje, hanem maguk az állampolgárok emelték a legmagasabb közjogi méltóság szintjére.

Ez a rokonszenv végigkísérte elnöki tevékenységét, különösen a lakosság körében népszerűek az egészségügy, az anyaság és a gyermekvédelem területén bevezetett intézkedései. Olyen döntései, mint hogy a kormányban egyenlő arányban foglaljanak helyet a nők és a férfiak, nagyon meglepte a chilei politikai elitet, amely hozzá volt szokva a párterőviszonyok alapján történő posztmegosztásra. Ugyan voltak nehéz pillanatai, így például a diákság tüntetései hivatalának első hónapjaiban, összességében a választópolgárok 80 százalékának a támogatását élvezte, amikor lejárt a mandátuma. Mivel Chilében nincs azonnali újraválasztás, így ezt a népszerűséget akkor nem tudta kiaknázni. 

Néhány hónappal azután, hogy elhagyta a chilei elnöki széket, az ENSZ kereste meg és rábízta az ENSZ Nőkkel foglalkozó akkor alakult szervezetének igazgatói feladatait. Egy chilei államfőnek nehéz helyet kapnia a nemzetközi hírű politikusok között, de egy nagy tekintélyű nemzetközi szervezet egyik  vezető munkatársának lenni nem rossz helyzetet teremtett számára. 

Bachelet 2013-ban tért haza, hogy bekapcsolódjon az elnökválasztási küzdelmekbe: új programmal jött és sokmindent átvett a chilei szociális mozgalmakból, a diákok követeléseiből és néhányukat be vette a csapatába: így Camila Vallejo és Karol Cariola diákvezérek most már a Kongresszusban ülnek. 

Új oktatási rendszert javasolt, valamint reformot igért a pénzügyi rendszerekben, hogy csökkentse a latin-amerikai viszonylatban is  nagy életszínvonalbeli különbségeket.  Számos terve igazi újító javaslat. Így párbeszédet kezd a mapuche problémáról a terrorista ellenes törvény kizárásával – eddig a mapuche indiánok ügyét a terrorizmus elleni törvények keretében intézték Chilében. Párbeszédet tervez az azonos neműek házasságáról – ez különösen fontos azután, hogy másfél éve brutálisan kivégeztek Santiagóban egy  meleg fiút. 

Michelle Bachelet gyermekgyógyász végzettségű és politikai ellenfelei jól tudták, hogy nem egyszerű felvenni a harcot a rendkívül karizmatikus, mindig mosolygó 62 éves asszonnyal. Az előnyös tulajdonságai közé sorolható szerénysége, a képessége, hogy meghallgasson másokat és a vitákhoz való, soha nem támadó hozzáállása. 

Bachelet egy légierőben szolgáló ezredes lánya, apja röviddel a Pinochet-puccs után a börtönben halt meg: magát Michellet is anyjával együtt börtönben tartották, majd arra kötelezték, hogy hagyják el az országot – ez a sors ismerős és szimpátiát ébreszt a chileiekben. S persze féltékenységet  még azokban is, akikkel egy oldalon álltak. Elhangzott többször ellene, hogy az elnökválasztás nem ,,szimpátia-verseny”….

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez