A narkóbandák megcsonkított női holttesteket tesznek közszemlére
Ecatepec – egy városrész a mexikói fővárosban, ahová nemrég kiakasztották az ,,ökológiai rezervátum” táblát és letakarították a területet (foto). Az itteniek azonban tudják – ahol ma a zöldek sátrat vernek, ott még nemrég naponta találták meg azon nők és lányok holttesteit, akiket egyszerűen odadobtak, miután kihasználták és megerőszakolták őket.
A kábítószerbűnözés legkegyetlenebb oldala éppen a nőket érinti: az egyre nagyobb rendszerességel Ecatepecben felbukkanó fiatal lányholttestek jelezték először, hogy a kábítószerbűnözés egy újabb és kegyetlenebb szakaszába lépett.
Egy este egy helyi lány – Dulce Cristina a barátjával állt házuk kapujában, amikor fegyveresek jöttek és feltuszkolták őket egy pick-upra. A fiút két utcával arrébb ledobták, a lányt elvitték és szexuálisan addig kínozták, amíg belehalt. Ma az apja egy oltárt emelt a házuk kapujára a lány fényképével, hogy mindenki lássa, milyen szörnyűségek történnek a szegények lakta negyedben.
Az apa, egy volt rendőr szerint a lányát a Familia Michoacana nevű drogkartell tagjai ölték meg – ők uralják a negyedet, de a rendőrség keveset tud tenni ellenük. A gyanúsítottak – ha rendőrkézre kerülnek, sokszor bizonyítékok hiányában rövid időn belül szabadulnak. Amióta eldurvult a droghelyzet – úgy öt évvel ezelőtt óta, a meggyilkolt és megcsonkított női holttesteket nyilvános helyeken – parkokban vagy kereszteződésekben – hagyják, hogy mindenki lássa őket.
Az elmúlt öt évben 155 százalékkal nőtt a nők ellen elkövetett gyilosságok száma: Mexikóban 2764 ilyen jellegű esetet regisztráltak.
Hasonló a helyzet a közép-amerikai államokban – Guatemalában, Salvadorban és Hondurasban – is, mivel a nagyobb kábítószerkartellek – a Zetas és a Sinaloa – már kitelepítették tevékenységük egy részét ezekbe az országokba és viszok magukkal a szokásaikat és a módszereiket is.
A Nők elleni gyilkosságokat figyelő magánszervezet szerint 2011 és 2012 között négyezer nő tünt el Meixkóban, alsősorban Chihuahua államban és Mexikóváros Ecatepec negyedében.
De jellemző, hogy az indián közösségek elrejtik a lányaikat, amikor idegenek járkálnak a közösség területén. A közép-amerikai nők körében pedig elterjedt, hogy ha az Egyesült Államokba indulnak, arra az időre, amíg áthaladnak Mexikón, fogamzásgátlót szednek, mert bármikor megerőszakolhatják őket.
Ezek a tettek azóta váltak mindennaposság, amióta Felipe Calderón elnök a katonaságot bevetette a narkóbandák ellen. A helyi civil szervezetek szerint a számok alapján a Chihuahua állambeli Ciudad Juarezben naponta egy nő eltűnik és hasonlóan sok nőnek vész nyoma Ecatepecben is. A kábítószer elleni háború legnagyobb vesztesei és leggyakoribb áldozatai a nők – állítják a civil szervezetek.