A WTO elítélte az embargót és Kuba aláírta a dokumentumot

Kuba végül beleegyezett a Világkereskedelmi Szervezet(WTO) eddigi legnagyobb reformjának nevezett tervezet aláírásába, mivel az új megállapodás szövegébe belevették, hogy az államok elítélik a kuba elleni amerikai embargót.

Mivel a Bali szigetén folyó tanácskozás a szervezet a világkereskedelmi szabályok eddigi legalaposabb átalakítását tűzte ki célul, a kubai állapont egy időre elakasztotta a konferencia menetét. Roberto Azevêdo, a szevezet első latin-amerikai elnöke azonban bevetette minden tekintélyét és tárgyalási tudását. Sikerült meggyőzni a kubai küldöttséget, hogy a szervezet az embargó feloldását ugyan nem  tudja elérni, de annak elítélését igen. 

A kubai aláírással a szervezet elfogadta az új kereskedelmi szabályokra tett ajánlásainak dokumentumát. 

Ezzel a WTO – mint mondják – történelmi eredményt ért el a kereskedelmi akadályok fokozatos leépítésének terén. Nem utolsó sorban azzal, hogy kilendítette a holtpontról a Dohában 2008-ban beragadt folyamatot. Egyes vélemények szerint egyébként a javulás elsősorban a papírmunka csökkentésével lesz elérhető – ezen e téren jelentős adminisztratív könnyítéseket javasolt a szervezet tagállamainak. Egy amerikai elemzés szerint egymilliárd dollárral nőhet a világ évi  kereskedelmi forgalma és 20 millió új munkahely jöhet létre.

A 159 tagállamot számláló Kereskedelmi Világszervezet tett egy gesztust a kevésbé kedvező helyzetben lévő államok irányába, mivel ígéretet tettek a megsegítésükre. A gazdaságilag erősebb államok felajánlották, hogy csökentik azokat a tarifákat, amelyekkel a szegény államok  náluk történő bevásárlásait sujtják jelenleg.

A szervezet bírálói ugyanakkor úgy látják, hogy ismét nem kapott helyet a szövegben egy fontos dolog: az erős gazdaságú államok nem kötelesek továbbra sem csökkenteni a szegények által beszállított árukra kivetett sokszor igen magas adókat, és ezzel nem is segítik őket termékeik piacra juttatásában. 

Mindezek után a Bali dokumentum egy dolgot sikerre vitt: megvédte a szervezetet a további presztízyveszteségektől és ezzel minden bizonnyal biztosította a továbbélését is. 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez