„Latin-Amerikában még mindig rendkívül elterjedt a sötét bőrűek diszkriminációja” – mondta Silvia García az ENSZ fejlesztési programjának munkatársa.
A térségben rendkívül elharapódzott a kvázi-rabszolgamunka, amely társadalmi jelenség leginkább a fekete bőrű lakosságot sújtja, latin-amerikában ugyanis az afrikai származásúak mintegy 30% nem kap megfelelő bért munkájáért.
„A helyzet tovább bonyolódik a nők esetében, mivel a fekete női lakosság kétszeres megkülönbözetéstől is szenved.” – mondja García
Az ENSZ felmérése szerint a térség lakosságának 20-30%-a tartja magát afro-latin-amerikainak, országos átlagot tekintve pedig Brazíliában és a Dominikai Köztársaságban a legmagasabb a feketék százalékos aránya.
A világszervezet tanulmánya arra is rámutatott, hogy annak ellenére, hogy a dél-amerikai gazdasági növekedés elsősorban a mezőgazdasági, ipari, és bányászati – tehát a feketéket és az őslakosokat legnagyobb számban foglalkoztató – ágazatoknak köszönhető, e szektorok dolgozóinak életminősége nem javult, bérük pedig szinte semmit sem emelkedett az elmúlt évtizedben.
Az etnikai kisebbségek általában alulreprezentáltak a politikában, alacsonyabb iskolázottság jellemző rájuk és rendszeresen megkülönböztetik őket rendőri és egyéb állami szervek.
„Senki sem születik rasszistának, ezek tanult, a társadalom, az oktatási rendszer, a politika, a gazdaság és a média által, többé-kevésbé szándékosan reprodukált viselkedési minták.” – hangsúlyozza García.