Az ENSZ bolíviai kirendeltsége 2008 óta az állami és a civilszféra képviselőivel karöltve dolgozik a nők elleni erőszak felszámolásán a dél-amerikai országban.
A „Bátrak nem erőszakosak” névre keresztel program keretében a központi kormány, az autonóm önkormányzatok, az állami és őslakos igazságszolgáltatás és az ENSZ együttműködésével kívánnak gátat szabni a nőket ellen elkövetett erőszakos bűncselekményeknek.
A LatimPORT.hu-nak nyilatkozva Asa Regner, az ENSZ Nők bolíviai képviselője elmondta, hogy bár az utóbbi években jelentős előrelépések történtek a nők jogainak biztosítására, Bolíviában mind a mai napig növekvő tendenciát mutat fiatalkorú lányok ellen elkövetett bűncselekmények száma.
Kérdésünkre az ENSZ képviselője kifejtette, hogy csak a civil szféra, az állami szervek – a jogalkotás, az igazságszolgáltatás és az oktatási területeket átfogó integrált programoknak van esélyük a probléma hathatós kezelésére.
Végezetül Asa Regner méltatta a bolíviai törvényhozók munkáját, melynek nyomán a nők elleni erőszak fogalmát az ország történetében először foglalták jogszabályba a honatyák és anyák. A bolíviai jogalkotók kidolgoztak egy sor megkülönböztetés-ellenes törvényt, közöttük a Rasszizmus és a Hátrányos Megkülönböztetés-ellenes, valamint a Nők elleni Erőszak és a Nők Szabad életét biztosító integrált törvényt.
A Bolíviai Többnemzetiségű Állam egyébként külön rendőri szervet is létre a gyengébbik nem sérelmére elkövetett bűncselekmények felderítésére.
A törvényhozás jelenleg az új jogszabályok szélesebb körű megismertetésén dolgozik, mivel sok elzárt közösség egyszerűen nincsen tisztában a többnemzetiségű államban elfogadott számtalan új törvénnyel.
A „Bátrak nem erőszakosak” kampányt több könnyűzenei előadó is támogatta, köztük Yalo Cuellar, a bolíviai reggae királya, Matamba , Kalamarka és Grillo Villegas akik a projektet népeszerűsítendő egy közös videoklipet is forgattak a napokban.
{youtube}vdqAgg95Ng4{/youtube}