A választásokról elmondható, hogy latin-Amerika legszilárdabb demokratikus államában a korábbiakhoz képest kevesen mentek el szavazni, vagyis 6,5 millióan keresték fel az urnákat. Ez alig több, mint a választásra jogosultak fele.
Bachelet legerősebb kihívója egy másik hölgy, Evelyn Matthe, akit a mostani kormáy mögött álló politikai erők támogatnak.A többi jelölt várhatóan messze lemarad a két esélyes elnöknő mögött.
A két gyermekkori ismerős, a tiszti klubbok közösségének tagjai a Pinochet-féle katonai rendszert követően került a barrikád két oldalára: míg Bachelet családja a puccs ellenzőihez tartozott, Matthe apját a rezsim támogatói között láthatjuk. Ugyanakkor a rendszer hirhedt apparátusának kiépítésében már nem vett részt és ez fontos szerepet játszott abban, hogy lánya most miniszterből elnökjelötté léphetett elő.
A 13 millió szavazót számon tartó chilei választási rendszerben voksolhat minden 18. életévét betöltött chilei állampolgár, és az ország területén öt éve jogszerűen tartózkodó külföldi állampolgár is. A választási törvény legutóbbi módosítása során – amely tavaly lépett hatályba – eltörölték a kötelező választási regisztráció és a kötelező szavazás intézményét.
A Chilei Köztársaság – mint a legtöbb latin-amerikai ország – elnöki rendszer , vagyis az elnök egyúttal a végrehajtó hatalom vezetője is. Mandátuma négy esztendőre szól és nem indulhat újra közvetlenül a mandátumának lejártakor. Éppen ezért a balközép koalíció jelöltje Michelle Bachelet nem indulhatott 2009-ben, hiszen 2006 és 2010 között ő töltötte be a köztársasági elnöki pozíciót.