Előnyös gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat kínál Chile

A “Fókuszban Latin Amerika” rendezvénysorozata keretében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara november 12-én Chiléről tartott információs napot, amelyen egyesületünk képviselői is jelen voltak.

 

 

 

Keletre haladva is eljuthatunk Latin-Amerikába

Parragh László MKIK elnöknek a rendezvényen elmondott köszöntőjéből ugyan – némileg a kormány iránti tiszteletkört futva – nem hiányzott a keletre tekintés fontosságának, illetve az Európai Unió állítólagos válságának megemlítése sem – azonban a kamarai vezető végül azt hangsúlyozta, hogy rendezvénysorozatuk célja “Latin-Amerikát feltenni a magyar gazdaság térképére”.

Ismét van nagykövetségünk Chilében

Hogy ennek alapjai mennyire reálisak, arról Rodrigo Nieto Maturana, Chile budapesti nagykövete, illetve Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szólt részletesen.

A nagykövet bevezetőjében nagyra értékelte a magyar kormány döntését a négy éve Santiagóban bezárt magyar diplomáciai képviselet újranyitásáról. Hangsúlyozta, hogy ezt országa előremutató, és a magyar-chilei együttműködés fejlesztése érdekében tett határozott lépésnek tekinti. Ezzel – mondta a képviseletvezető – új szakasz kezdődik a két ország 1870-re visszanyúló történelmében.

Chile: a dél-amerikai térség legversenyképesebb állama

A rendkívül tájékozott dél-amerikai diplomata elmondta, hogy a Chiléről alkotott pozitív gazdasági kép a Pinochet rendszer végét jelentő demokratikus fordulatot követően folyamatosan erősödik szerte a világban. Chile a World Economic Forum évente megjelenő versenyképességi listáján a dél-amerikai országok között rendre az első helyen végez. Az ország jó gazdasági adottságait és az egészséges gazdaságpolitikáját kiválóan egészíti ki, hogy Chilében a korrupció nem akadályozza a szabad vállalkozást; az ország a Transparency International indexén, az USA szomszédságában, a világ 20. legkevésbé korrupt országaként szerepel. A kereskedelmi liberalizáció iránti elkötelezettségét jelzi, hogy Chile a világ legtöbb kétoldalú és regionális szabadkereskedelmi egyezményét megkötött országa. Az EU-val, így tagállamaként hazánkkal is, társulási megállapodást kötött.

Az ország földrajzi elhelyezkedése miatt Chile az Ázsia felé irányuló kereskedelmi hídfővé is vált – a külföldi tőkebefektetőnek ez további komparatív előny – és az már csak a “hab a tortán”, hogy a 4300 kilométer hosszúságú, természeti szépségekben bővelkedő ország Latin-Amerika egyik legbiztonságosabb, egyben legstabilabb állama. A chilei “gazdasági csoda” összetevői között a különleges adottságokon nyugvó mezőgazdaság, a bányászat, a szabadkereskedelmi megállapodások és az egészséges államháztartási fegyelem adják. Az ország törekszik exportja diverzifikálására, bár ma még kivitelének több mint kétharmadát bányászati termékek adják.

A legtöbb külföldi tőke is a bányaiparba áramlik, de Chilében szívesen várják a befektetéseket az energetika, a szolgáltatások, az infrastruktúra és az ipari egyéb területein is.

 

 

Kétoldalú kapcsolataink

Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szerint Chile nem tartozik a magyar külgazdaság fontosabb partnerei közé, részben a komoly távolság, részben az ismerethiány miatt.

Ezzel együtt a magyar export (jellemzően izzólámpák, gyógyszerek és gyógyszeralapanyagok, műtrágyák és egyéb vegyi anyagok) tradicionálisan jelentősen meghaladja a Chiléből hazánkba érkező áruk volumenét, amelyek legjelentősebb tételei közé a cellulóz, a zöldség és a gyümölcs számítanak.

A teljes árucsere-forgalom 40 millió USA dollár körül alakul; ez, bár alacsony, mégis az egy évtizeddel ezelőtti érték duplája.

A minisztériumi vezető szerint a nagy földrajzi távolság ellenére a két országnak számos hasonlósága is van. Térségében mindkét ország a közepes méretű, exportorientált gazdaságok közé tartozik, összemérhető lakossága, hasonló nagyságrendű a GDP-je.

Elismerés a Chilei – Magyar Kereskedelmi Kamara elnökének

A rendezvény szép pillanata volt, amikor a helyettes államtitkár Varga Mihály miniszter nevében átadta Zahorán Széchényi Ákosnak, a Tiszteletbeli Külgazdasági Tanácsosi címet adományozó okiratot. A megtisztelő címmel Magyarország azt a munkát ismeri el, amelyet a Chilei – Magyar Kereskedelmi Kamara elnökeként a két ország közötti kapcsolatok újjáélesztése érdekében kifejtett.

A rendezvényen Zahorán Széchényi Ákosnak tanújelét adta annak, hogy milyen gondossággal reagál a két ország közötti gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzését eredményezhető felvetésekre. A LATIMO ezért bátran tanácsolja minden, Chile iránt érdeklődő magyar befektetőnek, vagy éppen vásárolni vagy eladni kívánó magyar vállalkozásnak: terveik kialakításakor szenteljenek kellő figyelmet a dél-amerikai országnak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez