A Dominikai Köztársaság – az ország, amely megosztja a földrengés sujtotta Haitivel a Hispaniola szigetet – hivatalosan nem is tud és nem is akar fellépni e széles körben megfogalmazódó vélemény ellen. Dominikai szemmel ugyanis a haitiakat a csalással, az erőszakkal, a kihasználással és hasonló jelenségekkel azonosítanak és ez ellen a hosszú közös történelem miatt nagyon nehéz lenne bármit is tenni – mondják.
Mint tudjuk, akinek ilyen hosszú közös határa van és ez még azzal is sulyosbodik, hogy az egyetlen szárazföldi szomszéd, nem könnyű a dolga. Ami az idegenekkel és a saját rossz sorsukkal szemben felhalmozódik, az bizony a haitiak fejére hull vissza – mert kire is hullana: azokra, akik a tenger túloldaláról oda sem látszanak?
Mégis a dominikaiak, az ugyancsak nem fényes gazdasági helyzetük ellenére, mintegy ötven millió dollárt juttattak a szomszédos országbasegély gyanánt a földrengést követően. Az országhatár mentén pedig a dominikai egészségügyi intézmények azóta is ellátják a határ túl oldaláról hozzájuk érkezőket.
Most azonban felbolydult az ország: az Alkotmánybíróság szeptember 23-i döntése megfosztotta dominikai állampolgárságuktól az 1929 után született haiti erdetű dominikaiakat. Úgy tűnik, betelt a pohár! Bár igazabbnak tűnik az a vélemény, hogy amig a közös ellenség ellen sikerül harcba rántani az egyszerű dominikait, addig a hazai politikai elit nyugdtabban alhat.
A szegénység és a migrációs nyomással szembeni tehetetlenség szülte ezt az új nacionalizmust, amely egészen addig nyúlik vissza, hogy haitiasítással fenyegeti a relatíve jobb helyzetben lévő dominikaiakat. A Facebookon és más közösségi oldalakon terjedő nacionalizmus egészen addig elmegy, hogy újgyarmatosítással vádolja meg a szomszédot. Eszerint Haiti visszaköveteli magának a sziget 1844-ben függetlenedett keleti részét, a mai Dominikai Köztársaságot.
De a dominikai oldalon más is divatba jött: a bevándorlási hivatal kamionettájával – a kisbusszal, amely a határ túloldalára viszi az illegálisokat – fenyegetik a felnőtteket, akik rossz helyen és rossz időben kerülnek egy mérges dominikai szeme elé. Ha így viselkedsz, hívom a kamionetát! S ezt gyakran meg is teszik, különösen az illegális haiti munkavállalókkal, akiket a munka végeztével fizetség helyett elvitetnek…