A Moszul visszafoglalásáért harcoló iraki katonák az @iraqiswat 80 ezer követőjétől vártak választ a kérdésre. Megosztották az elfogott fegyveresről készült képet, és azt írták ki: “Voksolhattok arra, hogy megöljük-e, vagy hagyjuk futni. Egy órátok van szavazni.” Azért nem bízták a véletlenre a dolgot. A biztonság kedvéért még odabiggyesztették, hogy álljanak bosszút a voksolók az ISIS-en. És azt ígérték: bármi is lesz az eredmény, a következményeket megmutatják.
A következő fotón már a földön hevert a fogoly, szemmel láthatóan holtan. A katonák fegyvereikkel a kezükben köszönték meg a szavazatokat. De ezt most mi inkább nem mutatjuk meg.
Az Instagram néhány órával később eltávolította a fotókat, ám az @iraqiswat fiók aktív maradt, csataterek fotói és videó láthatók rajta.
Nem ez volt az első ilyen eset: decemberben már tartottak hasonló szavazást ugyanott, a végeredmény sem különbözött a mostanitól.
A hágai Nemzetközi Bíróság egykori tisztségviselője, Gideon Boas azt mondta a brit Guardian-nek: ha bebizonyosodik, hogy a foglyok halálát mutató képek valódiak, akkor az egyértelmű bizonyíték háborús bűnökre. Mert “függetlenül attól, hogy valaki harcos-e vagy sem, vagyis megilleti-e a hadifogyoly státusszal járó védelem, vagy úgy kell-e bánni vele, mint egy bűnözővel, mindenképpen büntetőjogi eljárásnak kell alávetni.”