Csúcsszimulátoron gyakorolhatnak a magyar légiirányítók
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen helyezték működésbe a HungaroControl 3D toronyszimulátorát, amely polgári és katonai légiirányítók magasszínvonalú képzését hivatott biztosítani. Az átadó ünnepségen stratégiai együttműködési megállapodást is aláírt a Honvédelmi Minisztérium a HungaroControllal.
A stratégiai megállapodást Simicskó István honvédelmi miniszter és Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója írta alá, és azt a célt hivatott elérni, hogy szorosabb együttműködést alakuljon ki a polgári és katonai légtérirányítás és ellenőrzés között. Emellett segíti mindkét fél szakembereinek a képzését, illetve felkészülését is.
„A brüsszeli terrortámadás után Magyarországnak is fel kell készülnie mindenre, meg kell tennünk mindent annak érdekében, hogy garantálni tudjuk Magyarország biztonságát” – mondta Simicskó István honvédelmi miniszter, aki hozzátette, hogy a most aláírt stratégiai együttműködés fontos lépés ennek a megvalósításához. A miniszter külön kitért arra is, hogy a 3D toronyszimulátor elhelyezése és üzembe állítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lehetőséget ad arra, hogy a jelenlegi magasszínvonalú képzést még magasabb szintre emeljék.
Szepessy Kornél, a HunagroControl vezérigazgatóje elmondta, hogy a magyar polgári és katonai légiforgalmi együttműködés évtizedes hagyományokra tekint vissza, a mai megállapodás aláírása pedig egy újabb mérföldkövet jelent, mivel a HungaroControl egy katonai objektumban helyezte el a 3D toronyszimulátorát. A stratégiai együttműködés aláírásával pedig további fejlesztéseket tudnak majd közösen végrehajtani, amihez mindkét fél anyagi forrást is biztosít.
„Ez a beruházás jelentősen megkönnyíti a magyar honvédség kiképzési tevékenységét, és megkönnyíti a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen folyó oktatási munkát is” – mondta Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Budapest Airport tavaly minden eddigi rekordot megdöntött több, mint 10 milliós éves utasforgalmával és Magyarország egyre fajsúlyosabb szereplővé vállik a globális és regionális légiforgalomban.
A Koszovó feletti magas légtérben haladó gépeket ugyanis Budapestről irányítják, Magyarország pedig számos nemzetközi polgári és katonai kooperációban, illetve együttműködésben is részt vesz – tette hozzá a fejlesztési miniszter.
A most átadott 3D toronyszimulátor a legmodernebbek közzé tartozik, 180 fokos képi megjelenítésével pedig élethű szituációkat, szimulációkat lehet vele modellezni, begyakorolni. Például: vészhelyzeteket, bármilyen időjárási körülményt, kényszerhelyzeteket és speciális katonai, illetve polgári feladatok begyakorlását. A szimulátor tartalmazza a magyar polgári és katonai reptereket, a magyar légtérben elforduló légi járművek, illetve a földi kisegítő járművek modelljét is. Tehát remek eszköz az oktatásra, gyakorlásra és a szakemberek továbbképzésére.