Evo Morales bolíviai és Rafael Correa ecuadori elnök a bolíviai Cochabambában azt tekintették át közösen, hogy tudnának a kis országok védekezni a nagy amerikai és nemzetközi cégek környezetkárosítása és gazdasági arroganciája ellen. Ki szeretnék küszöbölni, hogy újra megtörténhessen mindaz, ami a Chevron és az ecuadori állam, valamint az ecuadori indián őslakosság között történt. Ott ugyanis az amerikai cég olyan mértékig mérgezett földeket hagyott hátra, amely még most is szedi az áldozatait a heyi lakosság körében. Bár a bíróság elmarasztalta az amerikai céget, az ezt figyelmen kívül hagyta s beperelte az ecuadori álamot.
Mint Evo Morales rámutatott, ez a kis országoknak a nagyokkal szembeni teljes jogfosztottságát mutatja. Éppen ezért javasolja egy latin-amerikai megfigyelőrendszer kidolgozását, amely az ilyen eseteket még a kezdeteknél feltárja, és a probléma nem jut el az ecuadori példáig.
A Chevron amerikai olajóriás megfellebbezte ugyanis azt a kártérítési ítéletet, amely az Amazonas környéki pusztító olajszennyezések miatt rót ki rá az ecuadori legfelsőbb bíróság.
Az ítélet értelmében a 8,5 milliárd amerikai dollár mellett a cégnek nyilvánosan bocsánatot kell kérnie a környezetpusztítás miatt az ecuadori néptől. Környezetvédelmi perben ez a valaha meghozott legmagasabb büntetés.
A olajcég 18 milliárd hordó szennyezett folyadékot öntött az Amazonas vizébe, 900 használhatatlan olajfúró helyet hagyott maga mögött, kontrollálatlanul égetett több millió köbméter gázt és a talajba engedett a különböző olajvezeték sérülések miatt 17 millió hordó olajat. Ez a mennyiségű szennyezés a daganatos és más betegségek számát megnövelte a helyi őslakosság körében.
{youtube}8MBJnnk6bBo{/youtube}