Dilma Rousseff azért döntött a halasztás mellett, mert kiderült: az NSA emberei megfigyelték és lehallgatták a brazil elnökasszony beszélgetéseit Ezen túl pedig a megfigyelés és a kémkedés másik célpontja Brazília Atlanti-óceáni partjainál lévő új olajmezői adatainak megszerzése volt.
A Libra olajmezőről megszerzett tényeket Washington már tovább is adta Nagy-Britanniának és más szövetségeseinek. Brazília óriási olajtartalékokkal rendelkezik a fenti területen, amelyet a nemzeti olajtársaság, a Petrobras kutat. A cég adataiba törtek be az amerikai NSA ügynökei – minden bizonnyal a szénhidrogénmező tartalékai érdekelték őket. Mivel érzékeny adatokat loptak a dél-amerikai országtól, ez a nullára szállította le az egyébként is sérülékennyé vált diplomáciai kapcsolatokat.
Az Egyesült Államok most azért is szeretné mielőbb tisztázni magát, mivel a lehallgatási ügy rossz hatással lehet a Brazíliában működő amerikai cégek jövőjére. Dilma Rousseff kormánya meg nem határozott időre felfüggesztette az amerikai F/A-18 Hornet-ek beszerzését is. A vadászgép-biznisz nem kevesebb mint 5 milliárd dolláros szerződést jelentett volna a cégnek, így pedig nem kizárt, az európai versenytársak, a Dassault vagy esetleg a hazánkban is rendszeresesített Grippeneket gyártó Saab kerül majd pozícióba.