Könyvégetésre szólítanak fel – az írók

Egyiptomi írók arra szólították fel társaikat, hogy égessék el a saját műveiket. Így akarnak tiltakozni az ellen, hogy egyik kollégájukat két év börtönre ítélték egyik munkája miatt.

Ahmed Najira szombaton szabták ki a két év börtönt, mert egyik regényének egy fejezete erotikus jeleneteket tartalmaz, és még drogról is van benne szó – írja az Egypt Independent. Az állami Akhabr al-Adab magazin főszerkesztőjét, Tarek El Tahert pedig 10 000 egyiptomi font, nagyjából 350 ezer forint pénzbüntetésre ítélte ugyanaz a kairói bíróság – amiért leközölte azt a bizonyos fejezetet az Útmutató az élet használatához című regényből.

A feljelentő, aki alperesként jelent meg a bíróságon, azt állította, hogy a szexuális tartalom és a hasis-szívás említése beteggé tette, leesett tőle a vérnyomása, össze-vissza vert a szíve. Naji viszont azt mondta, hogy előzetesen a cenzori hivatal rábólintott a regényre.

“Égessétek el a munkáitokat” – szól annak a kampánynak a felhívása, melyet tiltakozásul indított két   másik író, Sameh Qassem és Ahmed Sawwan a Bait el-Yasmin kiadóház igazgatójával, Ziyad Ibrahimmal közösen

“Ez egy nem olvasó ország, és miközben tanúi vagyunk annak, hogy napi rendszerességgel ölnek meg és tüntetnek el az utcákról mindennapi embereket, addig írókat börtönöznek be és betiltják a könyveiket” – mondja az egyik kezdeményező, Qassem. “Abszurd, hogy miközben az újítókat elítélik, azokat, akik lerombolták az országot, szabadon engedik.”

Ziyad Ibrahim szerint az állam jobban tenné, ha inkább azokat a rendőrtiszteket börtönözné be, akik “emberek megöléséért, nők zaklatásáért felelősek, és vesztegetési pénzeket zsebelnek be”.

Egyiptom 2014-ben elfogadott új alkotmánya biztosítja a művészi kifejezés szabadságát. A 67. cikkely úgy szól, hogy “a művészi és irodalmi kreativitás szabadsága garantált, az állam bátorítja a művészeteket és az irodalmat, támogatja a kreatív írókat, védi a műveiket, és mindent biztosít ennek érdekében.” Ami nagyjából azt is jelenti, hogy írókat a műveikért nem szabad bebörtönözni.

Az egyiptomi jog szakértője a washingtoni Robrt F Kennedy emberi jogi központnál Mai El-Sadany. Szerinte az ítélet a kifejezés szabadságának és az igazságszolgáltatásnak a paródiája, és együtt kell értelmezni azzal, hogy akadémikusokat vesznek őrizetbe a reptereken, karikaturistákat zaklatnak a rajzaik miatt, kiadóházakakon ütnek rajta a hatóságok Egyiptomban.  A verdikt ráadásul ellentmond az egyiptomi és a nemzetközi jognak egyaránt – mondta a szakértő a brit Guardian-nek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez