Brazília hazánk jelentős gazdasági és oktatási partnere

A kétoldalú gazdasági és oktatási kapcsolatok erősítése a célja annak a látogatásnak, amelynek keetében Magyarországra látogatott Hadil Fontes da Rocha Vianna, Brazília külügyi együttműködésért felelős államtitkára. 

Hétfőn az Országgyűlés épületében fogadta Szijjártó Péter, külügyi és külgazdasági államtitkár Brazília külügyi együttműködésért felelős államtitkárát, Hadil Fontes da Rocha Viannát, akit többek között a globális nyitás politikájáról tájékoztatott – írja az MTI.

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a találkozón beszámolt arról, hogy a magyar kormány kiemelt céljának tekinti a világ gyorsan fejlődő régióival való kapcsolatépítést dolgozik. Ez nem csupán Brazília vonatkozásában igaz: múlt héten például a kormány arról döntött magyar nagykövetség megnyitásáról a chilei fővárosában. 

A kormányzati közlemény szerint a Brazíliával megerősített reláció eredményeképpen az elmúlt három évben 75 százalékkal nőtt a külkereskedelmi forgalom a két ország között. A magyar export pedig a duplájára emelkedett, a cégek főként az élelmiszer-, textil- és a járműipar területén láttak eddig lehetőségeket.

A hétfői találkozón megállapodás született egy közös akcióterv kidolgozásáról a forgalom bővülését akadályozó adminisztrációs és bürokratikus szabályok felülvizsgálata érdekében, valamint, arról is, hogy a jövőben tovább növelik a Magyarországon tanuló brazil hallgatók létszámát. Most szeptemberben mintegy négyszáz brazil hallgató kezdte meg felsőfokú tanulmányait Magyarországon a Tudomány Határok Nélkül nevű brazil ösztöndíjprogram keretében.

A júniusban Budapestre látogatott Michel Temer brazil alelnök akkor azt nyilatkozata, hogy Brazília leginkább a technológiai fejlesztések iránt érdeklődik a magyar kapcsolatokat illetően, elsősorban a mezőgazdaság és a halászat területén. A magyar és a brazil agrártárcák között az elmúlt években is intenzív volt a munkakapcsolat, főleg az akvakultúra (jövőre például 15 ezer, Magyarországról érkező halivadékkal kívánják javítani a brazil édesvízi halállomány genetikai állományát), a szőlészet, vízgazdálkodás és ökológiai gazdálkodás terén.

Egyre nagyobbak lehetőségek a megerősödött brazil-magyar relációban. Nem csak hazánk részéről figyelhető meg közeledés a latin-amerikai kontinens felé, hanem Brazília is megújította külgazdasági politikáját a kelet-közép-európai régiót illetően. Erről árulkodik legalábbis Sérgio Eduardo Moreira Lima, Brazília korábbi budapesti nagykövetének egyik feburári cikke, amely a Pénzügyi Vezetők Brazil Intézete) nevű gazdasági lap  2013. februári-máricusi számában jelent meg a magyar-brazil gazdasági, politikai, oktatási és kapcsolatokról.  A cikk kiemeli a 2012 novemberében rendezett gazdasági vegyes bizottsági ülés és a Săo Pauló-i üzleti fórum jelentőségét.

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a Brazíliában él  több mint százezer, a brazil kereskedelemben, iparban, de a kulturális és az oktatási életben is kiemelkedő szerepet játszó magyar. Săo Paulóban például a Brazil-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, míg Rio de Janeiróban a Brazil-Magyar Kereskedelmi és Ipari Kamara már hosszú évek óta működik.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez