Hétfőn az Országgyűlés épületében fogadta Szijjártó Péter, külügyi és külgazdasági államtitkár Brazília külügyi együttműködésért felelős államtitkárát, Hadil Fontes da Rocha Viannát, akit többek között a globális nyitás politikájáról tájékoztatott – írja az MTI.
A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a találkozón beszámolt arról, hogy a magyar kormány kiemelt céljának tekinti a világ gyorsan fejlődő régióival való kapcsolatépítést dolgozik. Ez nem csupán Brazília vonatkozásában igaz: múlt héten például a kormány arról döntött magyar nagykövetség megnyitásáról a chilei fővárosában.
A kormányzati közlemény szerint a Brazíliával megerősített reláció eredményeképpen az elmúlt három évben 75 százalékkal nőtt a külkereskedelmi forgalom a két ország között. A magyar export pedig a duplájára emelkedett, a cégek főként az élelmiszer-, textil- és a járműipar területén láttak eddig lehetőségeket.
A hétfői találkozón megállapodás született egy közös akcióterv kidolgozásáról a forgalom bővülését akadályozó adminisztrációs és bürokratikus szabályok felülvizsgálata érdekében, valamint, arról is, hogy a jövőben tovább növelik a Magyarországon tanuló brazil hallgatók létszámát. Most szeptemberben mintegy négyszáz brazil hallgató kezdte meg felsőfokú tanulmányait Magyarországon a Tudomány Határok Nélkül nevű brazil ösztöndíjprogram keretében.
A júniusban Budapestre látogatott Michel Temer brazil alelnök akkor azt nyilatkozata, hogy Brazília leginkább a technológiai fejlesztések iránt érdeklődik a magyar kapcsolatokat illetően, elsősorban a mezőgazdaság és a halászat területén. A magyar és a brazil agrártárcák között az elmúlt években is intenzív volt a munkakapcsolat, főleg az akvakultúra (jövőre például 15 ezer, Magyarországról érkező halivadékkal kívánják javítani a brazil édesvízi halállomány genetikai állományát), a szőlészet, vízgazdálkodás és ökológiai gazdálkodás terén.
Egyre nagyobbak lehetőségek a megerősödött brazil-magyar relációban. Nem csak hazánk részéről figyelhető meg közeledés a latin-amerikai kontinens felé, hanem Brazília is megújította külgazdasági politikáját a kelet-közép-európai régiót illetően. Erről árulkodik legalábbis Sérgio Eduardo Moreira Lima, Brazília korábbi budapesti nagykövetének egyik feburári cikke, amely a Pénzügyi Vezetők Brazil Intézete) nevű gazdasági lap 2013. februári-máricusi számában jelent meg a magyar-brazil gazdasági, politikai, oktatási és kapcsolatokról. A cikk kiemeli a 2012 novemberében rendezett gazdasági vegyes bizottsági ülés és a Săo Pauló-i üzleti fórum jelentőségét.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a Brazíliában él több mint százezer, a brazil kereskedelemben, iparban, de a kulturális és az oktatási életben is kiemelkedő szerepet játszó magyar. Săo Paulóban például a Brazil-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, míg Rio de Janeiróban a Brazil-Magyar Kereskedelmi és Ipari Kamara már hosszú évek óta működik.