Kimondták a nyílt titkot: Putyin korrupt
Vlagyimir Putyin orosz elnök korrupt és titkos vagyona van – jelentette ki Adam Szubin, az amerikai pénzügyminisztérium szankciókért felelős vezetője a BBC brit közszolgálati adó Panorama című műsorában.
Szubin szerint az Egyesült Államok kormánya ezt már “hosszú évek óta” tudja. Arról is beszélt, hogy Putyin a barátait és közeli szövetségeseit gazdagítja, és állami eszközökkel ellehetetleníti azokat, akiket nem tart barátainak. Oroszország erőforrásait vagy az állami megbízásokat azoknak adja, akik szerinte hasznára lesznek, és kihagyja azokat, akikről nem ezt gondolja – mondta Szubin, hozzátéve, hogy szerinte ez korrupció.
Az Egyesült Államok kormánya a kelet-ukrajnai konfliktus és a Krím bekebelezése miatt több Kremlhez közeli személy ellen emelt szankciókat, és közölte, hogy Putyinnak titkos befektetései vannak az orosz energiaszektorban. Washington akkor azonban közvetlenül nem vádolta meg az orosz államfőt korrupcióval.
Szubin nem kommentálta az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) azt a 2007-es jelentését, amely Putyin személyes vagyonát mintegy 40 milliárd dollárra becsülte, de utalt arra, hogy az orosz elnök titkos vagyont halmozott fel. Felidézte, hogy Putyin állítólag az állami fizetéséből él, ami évi mintegy 110 ezer dollárnak felel meg. Szubin véleménye szerint ez nem egészen így van, az orosz elnöknek pedig megvan a gyakorlata abban, hogy elrejtse aktuális vagyonát.
A Putyin pénzügyeire korábban rálátó Dmitrij Szkarga, a Szovkomflot orosz állami hajózási vállalat volt igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy ő felügyelte annak a 35 millió dolláros, 57 méteres jachtnak az átszállítását Putyin elnöknek, amelyet Roman Abramovics orosz iparmágnás ajándékozott neki még 2002-ben. A hajót egy offshore cégen keresztül továbbították Putyinnak, a jacht fenntartását pedig, amit állami pénzekből fedeztek, Szkarga felügyelte.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő az amerikai illetékes nyilatkozatára a BBC-nek úgy reagált: ezeket az állításokat nem szükséges kommentálni, mivel azok “a képzelet szüleményei”.
Kép: Wikimedia Commons