Szerelmi bájital vagy csak okosan kevert oxitocin löket?
Egy működő szerelmi bájital keverésének ötlete valószínűleg évszázadok óta foglalkoztatja az embereket. Az egyik pillanatról a másikra kialakuló vonzalom elérése azonban eddig mindig kifogott azokon, akik belekezdtek. A tudomány fejlődésével azonban egyre jobban értjük a hormonok működését és néha-néha egy apró szeletét is érteni véljük a szerelemnek vagy a vonzalomnak.
Az oxitocin nevű hormont nevezhetnénk akár a szerelem hormonjának is, hiszen az anyai kötődés mellett hat a testi érintkezésre, az orgazmusra, a bizalom kialakulására és arra hogy leküzdjük szociális gátlásainkat.
A német Bonni Egyetem tudósai egy kísérlet során negyven olyan nőt vizsgáltak, akik “szenvedélyesen szerelmesek” partnerükbe. Felüknek placebót, a többieknek pedig egy szintetikus oxitocinszerű anyagot adtak. Később aztán megcserélték a csoportokat, így mindenkinek volt placebós és oxitocinos része is.
Közben pedig képeket mutattak nekik férfiakról és saját partnerükről, majd arra kérték őket, hogy mondják meg mennyire tartják a fotókon szereplőket vonzónak. Az eredmény pedig elég egyértelmű lett: akik kaptak egy adag oxitocin löketet 15%-al vonzóbbnak találtak saját partnerüket.
Érdekes módon azoknál a nőknél, akik fogamzásgátlót szedtek a kísérlet előtt és során semmilyen változást nem tapasztaltak.
Persze még gyerekcipőben járnak az oxitocinnal kapcsolatos kutatások. Egyelőre nem igazán értik a tudósok, hogy pontosan hogyan is működik ez a hormon, de egyre valószínűbb, hogy jótékony hatással van az emberre. Korábban például azt is kimutatták, hogy akár a szorongást is csökkentheti, növelheti az étvágyat és ráadásul az autizmus tüneteit is képes csökkenteni.
Fotó: flickr