Együtt síelni a spanyol királlyal
Baqueira-Beret: végre valami más. Síelés az andalúziai nap alatt
– Infánsnő? Mi az az infánsnő? – egy spanyol síliften tanultam meg ezt a szót, amikor a Pireneusok legszebb vidékén, Spanyolország legkedveltebb síterepén jártam. Nos, az infánsnő a spanyolszakosok szava a hercegnőre, belőlük állítólag most kettő is itt van valahol a 155 kilométernyi sípálya valamelyikén. Egy kétgyerekes családot kell keresni, egy fess apukával, ő lesz a spanyol király, egy szépséges anyukával, ő lesz a királyné, és a két kislánnyal.
Ahhoz, hogy elmondhassuk, hogy együtt síeltünk a spanyol királlyal, legalább egy hasonló családot kell találnunk símaszkban, síruhában – az sem baj, ha nincs korona a fejükön.
Baqueira-Beret olyannyira a legszebb spanyol síterep, hogy az előző király, amikor meglátta, azonnal nyaralót (illetve telelőt) vásárolt itt. Aztán szegény öreg király lemondott, 47 éves fia pedig máris itt tölti első szabadságát.
Perfekt döntés. Tűz az andalúziai nap, és (ezt korábban Ausztriában vagy Olaszországban soha nem hittem volna magamról) még én is egy szál pólóban síelek, miközben a hó jó minőségű, az off piste vonalak kijelöltek és biztonságosak, lavinaveszély nincs. Csak legyen legalább annyi naptej nálunk, mintha a tengerpartra indulnánk.
Amióta a fapadosok ilyen közel hozták Barcelonát, egyre több magyar gondolja meg, hogy kipróbáljon valami új, elérhető kalandot Európa síterepein. Nos, Barcelonából ide feljönni még négy óra buszút, a síterep talán kisebb a nagybérletes osztrák terepeknél, de van valami visszaadhatatlan abban, ahogyan az ember a hüttében, pardon a cabañában szürcsölgeti a malagabort, eszegeti a tapast.
Ami a repülőválasztást illeti, érdemes megfontolni a hagyományos légitársaságokat, amelyek sok esetben ingyen elhozzák a sífelszerelésünket, így talán jobban kijövünk, mint egy minibőrönddel és síkölcsönzővel.
Amikor a bárban fizetésre kerül a sor, spanyol vendéglátónk kissé bosszús, szerinte az árak itt sokkal magasabbak, mint a többi spanyol terepen, mondjuk Sierra Nevadában. Nos, nyugodtan mondhatom, pont a felébe kerül minden, mint egy francia vagy akár osztrák menő helyen. Öt euróból mennyei palack spanyol bort kóstoltunk. A síkölcsönzés is, a szállás is megfizethető. Aki idáig eljut, itt már nem fog az árak miatt bosszankodni. A hatnapos síbérlet 237 euró például egy felnőttnek.
Az étterem napsütötte teraszáról bámuljuk a völgyet. Baqueira 1500 méteren fekszik, gyönyörű kisváros, ahol 1964-ben változott meg minden, az első síliftek megnyitásával. A másik völgyben Beret, a kisebb település, amelyet a felvonórendszer kibővítése tett hegyi falucskából pazar sívárossá. Mi 1850 méteren ülünk, balra egy 2500-as, jobbra egy 2185 méteres csúcs. A pályákon lazán ereszkednek a főleg brit és francia sízők (jó, itt reggel kilenckor tényleg csak a megszállottak jönnek ki, 12 előtt pedig csak a külföldiek – hozzáteszem, az éttermek is üresek még este nyolckor, csak fél tíz felé indul el az élet). A sízők pedig a 34 lift bármelyikén mindenféle sorban állás nélkül már indulnak is vissza a szépen kezelt pályákra.
Nekünk is menni kell, kezdődik a vörös szafari. Több mint 500 síoktató és kísérő dolgozik itt, és most egy 4 órás túrára visznek a legszebb lankákra (van kék és fekete szafari is, de a kék túl gyenge, a feketéhez pedig csak térképet adnak, kísérőt nem.) 37 kilométer megtételére vállalkozunk, 7 ezer méter szintkülönbséggel összesen föl-le, végül mindennek a gyújtópontjában, a Baqueira 1500 nevű csomópontnál fogjuk majd megkapni jól megérdemelt italunkat.
A második liftig minden valóban a tervek szerint alakult, de utána elég volt egy kis fegyelmezetlenség (szelfizés a csúcson), és máris elszakadtam a csoporttól. Térképem sem volt, első nap lévén ötletem se, hogy merre induljak. Egy települést pillantottam meg, de csak leérve, az első bárnál jöttem rá, hogy ez Bonaigua, amelynek létezéséről eddig nem is tudtam, a harmadik falu, amelyet nemrég kapcsoltak be a rendszerbe. A kilátástalanság odáig juttatott, hogy taxival megyek haza, de egy család végül nagyon kedvesen és szép spanyolos angolsággal útbaigazított és feltett a megfelelő liftre.
Fel is ültem, és csak akkor, a lassan alányugvó napfényben visszanézve vettem szemügyre jobban a családot. Apuka, anyuka, két kislány. A telefont a liften nem mertem elővenni fényképezni, nehogy leessen, ők pedig sajnálatos módon a másik lift felé vették az irányt. De most, hogy visszaemlékszem, olyan királyi tartása volt a fickónak, a lányok pedig milyen elegánsan néztek a síszemüvegeik mögül. Bizony, együtt síeltem a spanyol királlyal!
Újvári Miklós
Baqueira – Beret
Andalúzia – Spanyolország
Sípályák hossza: 155 km
103 pálya: 6 zöld (5 km), 42 kék (74 km), 39 piros (52 km), 16 fekete (19 km)
7 sífutópálya, snowpark, lesiklóstadion és freeride-zóna
Liftek: 1 kabinos, 19 ülőlift, 9 tárcsás felvonó, 5 csákányos felvonó
Legmagasabb pont: 2510 méter
Legalacsonyabb pont: 1500 méter
Hóágyúk száma: 6295
Egyebek: 5 síkölcsönző és szervíz, 500 férőhelyes parkoló, 26 vendéglátóhely, 4 gyereksípark, 2 hegyi elsősegély-állomás