Ahol gondozzák Sztálin emlékét
Rémuralma alatt több mint egymillió embert végeztek ki politikai okokból, több millióan munkatáborokban, Ukrajna és Oroszország déli területén pedig éhínségben lelték halálukat.
A tudományos, kulturális és történelmi központot a Moszkvától 625 kilométerre délkeletre fekvő Penzában adták át hétfőn az RT hírportál tudósítása szerint.
Sztálin 1924-től 1953-ban bekövetkezett haláláig állt a Szovjetunió élén, rémuralma alatt becslések szerint több mint egymillió embert végeztek ki politikai okokból, több millióan munkatáborokban, Ukrajna és Oroszország déli területén pedig éhínségben lelték halálukat, míg mások az etnikai tisztogatásokat nem élték túl.
A kommunista diktátor sokak körében azonban még mindig népszerű Oroszországban, a központ megnyitóján is tömegek vettek részt, egy részük virágot is elhelyezett az épületnél, hogy így tisztelegjen a 20. század meghatározó politikusának emléke előtt.
“Sztálin egyre népszerűbb, politikusként, de egyszerű emberként is. Szerény volt, noha egy hatalmas ország élén állt” – fogalmazott a megnyitón a kommunista párt regionális bizottságának első titkára.
Szerinte ugyanakkor a központ nem Sztálin, hanem a szovjet történelem egy korszakának tiszteletére épült.
“Itt nincsenek Sztálinhoz kapcsolódó emléktárgyak, ez egy történelmi és kulturális központ. Olyan eseményekről fogunk itt beszélgetni történészekkel és a kulturális élet szereplőivel, amelyek akkoriban történtek” – mondta.
A penzai kommunisták korábban bejelentették, hogy az 1936-os szovjet alkotmány 80. évfordulója emlékére 2016-ot Sztálin évének akarják nyilvánítani.
Nem a penzai a Sztálin emlékére idén nyílt egyedüli intézmény: valószínűleg a második világháború végének 70 éves évfordulója miatt is, de több múzeumot és szobrot is avattak a politikus tiszteletére. Ilyen például az a horosevói emlékhely, amelyet egy kétszobás házban alakítottak ki. A kommunista vezető ebben az épületben szállt meg a világháborús fronton tett egyetlen látogatása alkalmával.
A horosevói minimúzeum Sztálin katonai és gazdasági “diadalait” mutatja be, a diktátor hadászati hiányosságait, a háború vagy három évtizedes hatalma árnyoldalait elhallgatja. Az intézmény igazgatója szerint Sztálin ugyan nem volt angyal, de a polgárok biztonságát tartotta szem előtt. A múzeum célja pedig, hogy őrizze a történelmi emlékezetet és “óvja a tényeket”.
Fotó: YouTube