Csődbe megy Ukrajna?
Hárommilliárd dollárnyi euróban jegyzett államkötvény hozamait nem fizeti Ukrajna, ezzel technikai értelemben véve fizetésképtelenné vált, még akkor is, ha egyébként a nyugdíjakat és a fizetéseket időben utalja az állam – közölte a Bloomberg amerikai hírügynökség.
A tartozásból 3 milliárd dollár az az összeg, amelyet a hivatalából eltávolított Viktor Janukovics volt elnök kapott Moszkvától, a maradékot pedig két ukrán állami vállalat, az Ukravtodor útkezelő és a rakétákat tervező Pivdenne (Déli) Tervezőiroda vette fel orosz bankoktól.
A miniszterelnök ismételten emlékeztetett arra, hogy Kijev a külföldi hitelezőkkel megállapodott adóssága átalakításáról, egyedül Oroszországgal nem tudott megegyezni. Kijelentette, hogy a moratórium addig marad érvényben, amíg Moszkva alá nem írja a megállapodást az ukrán adósság átalakításáról a Kijev által javasolt formában, vagy bírósági döntés nem születik az ügyben. Jacenyuk hangsúlyozta, hogy Ukrajna kész akár a bíróságon is tisztázni az adósságrendezés kérdését az orosz féllel.
Az európai integrációt és hatalomváltást követelő kijevi Majdan-tüntetések közben, 2013 decemberében állapodott meg Janukovics Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfővel arról, hogy Oroszország 15 milliárd dolláros hitelt nyújt Ukrajnának. Ennek első, 3 milliárd dolláros részletét még abban a hónapban átutalta Oroszország.
Az oroszbarát Janukovics menesztése után azonban Moszkva nem folyósította a kölcsön többi részét. A tartozást e hónapban kellett volna Ukrajnának visszafizetnie.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője múlt kedden figyelmeztette Kijevet, hogy Oroszország fizetésképtelenné nyilvánítja Ukrajnát, és bírósághoz fordul, ha az nem rendezi még idén a vele szemben fennálló adósságát. Szavai szerint november közepén Oroszország felajánlotta, hogy kész feltételekkel átütemezni a december végén lejáró 3 milliárd dolláros ukrán adósságot.
A feltételek között szerepelt, hogy Kijev ismerje el: állami hitelről van szó és nem magánhitelről, ahogy ezt most állítja. A másik fontos feltétel, hogy a visszafizetésre valamelyik vezető európai, vagy más országbeli bank garanciát vállaljon.
Oroszország javaslata az volt, hogy Ukrajna a következő három évben egyenlő részletekben fizesse vissza a 3 milliárd dollárt. Ezt azonban Kijev visszautasította. Jacenyuk több ízben kijelentette, hogy Moszkva nem kaphat kedvezőbb feltételeket, mint Ukrajna többi hitelezője. Velük Kijev abban állapodott meg, hogy az ország adósságának 20 százalékát a hitelezők leírják, a fennmaradó rész törlesztését pedig 2019-ig felfüggesztik.
Gerry Rice, az IMF vezető szóvivője szintén múlt kedden jelentette be: a Nemzetközi Valutaalap úgy döntött, módosítja hitelezési szabályait, és lehetővé teszi, hogy Ukrajna akkor is IMF-kölcsönhöz juthasson, ha nem törleszti határidőre 3 milliárd dolláros tartozását Oroszországnak.
Kép: Wikimedia Commons