Kapcsolatfelvétel a Chilei-Magyar Kereskedelmi Kamarával

A Chilei-Magyar Kereskedelmi Kamara képviselői bemutatkozó látogatást tettek a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamaránál. A vendégeket dr. Litvay-Kovács Áron nemzetközi igazgató, a kamara Latin-Amerikai Szakmai Tagozatának elnöke, Csontos Csaba, illetve helyettes elnökei Szabó Helga és Bethlen József fogadták. A jó hangulatú megbeszélésen részt vett Tóth Tamás, a LATIMO főtitkára is.

Több más latin-amerikai ország képviselői után a “leghosszabb” dél-amerikai országból érkeztek látogatók Budapestre: július 15-én a BKIK székházába látogatott a Chilei-Magyar Kereskedelmi Kamara két vezetője Zahorán Széchényi Ákos elnök, illetve dr. Kerék Viktória Diána ügyvezető igazgató.  

A magyar vendéglátók és a chilei-magyar látogatók közötti jó hangulatú szakmai konzultációt az is elősegítette, hogy a megbeszélés magyar nyelven folyt, hiszen nemcsak az ügyvezető igazgató, aki a közelmúltban költözött Chilébe,  hanem az évtizedek óta Dél-Amerikában élő elnök is kiválóan beszéli anyanyelvünket.

A LATIMO is bemutatkozott

A kedves vendégeket a BKIK nemzetközi igazgatója köszöntötte, bemutatva a kamara szervezetét, majd a Latin-Amerikai Szakmai Tagozat elnöke adott rövid tájékoztatást a szekció tevékenységét. Csontos Csaba hangsúlyozta, a szekció célja a latin-amerikai szubkontinens és Magyarország közötti “üzleti lehetőségek fókuszba állítása, a magyar vállalkozók mobilizálása”. Kitért a 2012 októberében megrendezésre került nagyszabású latin-amerikai fórumról, amely a szakmai tagozat életéneke egyik kiemelkedő eseménye volt. Egyben aláhúzta, a szakmai tagozat más latin-amerikai országokhoz hasonlóan átfogó módon tervezi a kapcsolatok építését a chilei érdeklődőkkel is. A LATIMO főtitkára az egyesületet röviden bemutatva szólt arról, hogy a szervezet céljai közé tartozik a kapcsolatok bővítésének átfogó elősegítése, s ezen belül a LATIMO tudatosan támogatja az üzleti lehetőségek megvalósulását is.

Chile: Gyorsan fejlődő, stabil és eredményes gazdaság, biztos jogi környezet

A chilei magyar látogatók elmondták, hogy Chile a legstabilabban fejlődő latin-amerikai országok közé tartozik, amely mára szinte a megbízható üzleti élet regionális mércéjévé is vált. Az országot hosszabb ideje a stabil gazdasági fejlődés jellemzi, a kereskedelem és a befektetések jogi környezete példamutatóan rendezett és vonzó az európai szerepkők számára is.  Bár országaink között egyelőre szerények az üzleti kapcsolatok (abban chilei nyilvántartás szerint dél-amerikai oldalról 28 exportőr és 250 exportőr vesz részt), Magyarország és Chile “érti egymást” – ezt elősegíti a hasonló térségi szerepvállalás, a nem túl eltérő nagyságrend és lélekszám és a vállalatok mérete is.  A Chilei-Magyar Kereskedelmi Kamara 1990-ben alakult, majd hosszabb inaktív időszakot követően a dinamikus ügyvezető irányítása mellett a közeli múltban kapcsolt nagyobb sebességbe. Jelen látogatásuk célja alapvetően az információk, a két ország közötti valós gazdasági lehetőségek, illetve az üzleti kapcsolatok potenciális szereplőinek felmérése. Előzetes kalkulációik szerint erre a leggyorsabban a dél-amerikai ország figyelmének központjában álló három szektorban, az energetika, a vízgazdálkodás és a bányaipar területén nyílik lehetőség.

Információhiány: A LATIMO honlapja is segíthet

Mivel Kerék Viktória ügyvezető kitért arra is, hogy a mindennapok valóságában komoly gondot okoz az információk hiánya, illetve az információáramlás nehézsége, a LATIMO főtitkára felajánlotta, az egyesület szívesen biztosítja honlapja használatának lehetőségét a vendégek számára. A latin-amerikai témákkal átfogóan foglalkozó és hazánkban egyre nagyobb ismertséggel rendelkező Latimoport alkalmas lehet arra, hogy közvetlenül és gyorsan eljuttassa az érdeklődők felé a Chiléből érkező általános, vagy akár specifikus információkat.

Intézményes lehet az együttműködés

A megbeszélés végeztével a felek megállapodtak abban, hogy áttekintik a BKIK és a Chilei-Magyar Kereskedelmi Kamara közötti, illetve ez utóbbi útján a santiagói kereskedelmi kamarával kiépíthető együttműködési megállapodás megkötésének lehetőségét is. A magyar kamarai tapasztalatok azt mutatják, hogy a kapcsolatok intézményesítése megbízhatóan segítheti a konkrét üzleti lehetőségek kiteljesülését.

Legkésőbb egy év múlva ismét Budapesten találkozhatunk dr. Kerék Viktória Diána ügyvezető igazgatóval – míg Zahorán Széchényi Ákos elnök már októberben visszatérhet egy Chilét bemutató üzleti prezentáció megtartására. Mindkettőjüket szeretettel várjuk vissza!

chile bkik 2

(Visited 9 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez