Nagy-Britannia többé nem keresztény ország, és “ne is tegyen úgy, mintha az lenne”
Ezt egy a brit kormány által életrehívott független bizottság mondta ki, és ajánlásokat is megfogalmazott, amelyek közt egészen meglepőek is vannak.
A Commission on Religion and Belief in Public Life vezetője egy főrend Bulter-Sloss bárónő, egykori főbíró , volt, tagja volt Rowan Willams volt Canterbury érsek, Sir Iqbal Sacranie a Brit Muszlim Tanács volt főtitkára, és számos már tekintélyes nyugalmazott papi személy és főbíró. Tanácskoztak a jelenlegi állami és egyházi vezetőkkel, köztük Theresa May belügyminiszterrel, a brit főrabbival, a jelenlegi érsekkel, a brit muszlim és hindu vezetőkkel, valamint vezető újságírókkal, szakértőkkel. A brit közélet és demokrácia állapotát mutatja, hogy egy a kormány által létrehozott, és finanszírozott szervezet végső állásfoglalása lehet olyan, amely egyáltalán nem tükrözi a kormány álláspontját.
A két éves kutatómunka összegzése a címben olvasható mondat: Nagy-Britannia többé nem keresztény ország, és nem is szabad úgy tennie, mintha az lenne. A közéletet +keresztényteleníteni” kell, illetve egyenlő esélyt kell teremteni a nem-keresztény vallások, illetve a nem-hívők számára a megjelenésre. Nagy-Britannia – ellentétben Franciaországgal vagy Németországgal – eddig formálisan fenntartotta a kereszténység, azon belül az anglikán egyház primátusát az országban, különös tekintettel arra, hogy az államfő egyben az anglikán egyház feje is. A bizottság szerint ennek most véget kell vetni, tekintve, hogy az utóbbi években drámaian esett a brit lakosságban a vallásosság, a templombajárás. Mára a lakosság alig 20 %-a tekinti magát az anglikán egyház hívének, és nőtt azok száma, akik “a maguk módján” vallásosak, nem vallásosak, illetve más hitek követői. A magukat kereszténynek vallók között is jelentősen csökkent az anglikán egyház hívein ek aránya – az elmúlt évtizedekben sokat erősödtek a karizmatikus, evangéliumi keresztény gyülekezetek.
Ennek pedig – a bizottság ajánlásai szerint – tükröződnie kell az állami és közéletben is. A vallásos iskolák jelenléte “igen megosztó”, és meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy vallásuk alapján szelektálják a felveendő diákokat. Az iskolák napi imáit is ki kellene iktatni a rendszerből és helyettesíteni egy ” a magunkbaszállásra szánt idővel”.
Az iszlámmal kapcsolatos javaslatok következetesek ugyan, de igencsak kettősek: egy részről kijelentik, hogy nemkívánatos, hogy rendőrségi eszközökkel hallgattassák el a radikális gondolatokat, más részről viszont Saria-bíróságok állami felügyeletét, a muszlim nők jogainak védelmét is előírnák, valamint azt, hogy kötelező legyen a polgári házasság azoknak, akik egyházi esküt tettek. (Ez elsősorban jelenleg a muszlimokra vonatkozik – ők kerülik ki így a nők jogainak rögzítését a kapcsolatban.)
A legnagyobb vitát azonban nem is ezek, hanem az államélettel kapcsolatos javaslatok váltják ki: a javaslat szerint csökkentenék az anglikán püspökök számát a Lordok Házában, bevennék viszont a lordok közé más felekezetek (zsidók, muszlimok, hinduk, szikhek, evangéliumi keresztények) vezetőit. És -talán ez a legérdekesebb-legkontroverziálisabb úgy vélik, hogy javaslatuk szerint a következő brit uralkodót már ökumenikus szertartással kellene beiktatni.
A Church of England -természetesen – azonnal reagált a jelentésre: szerintük a munka egy “szomorú hulladék”, és “a bizottságot rabul ejtette a liberális racionalizmus”. Nicky Morgan oktatási miniszter környezetéből pedig egyszerűen nevetségesnek minősítették az ajánlásokat. Ő ugynas a vallásos iskolák nagy támogatója. A nem keresztény felekezetek vezetői viszont inkább örömmel fogadták a 150 oldalas írást. Voltak viszont olyanok is – a brit Világi Társaság – akik szerint “nem ment elég messze” a bizottság.