
Khat, Jemen.
Ha rágod, gyenge stimulánsként működik. Hatása alapján a kokainhoz hasonlítják, de annál kisebb függőséget okoz. Lágy eufória, sok energia – így jellemzik. A gyógynövény Afrika szarván és az Arab-félszigeten honos, évezredek óta. Az AlBawaba hírportál szerint Jemen összes termőterületének 60 százalékán ezt termesztik.

Kolla, Egyiptom.
Ez olyasmi, mint itthon a szipuzás volt. A kolla egy csirizszerű ragasztóból származik, és nagy gondot jelent Egyiptomban. Főleg utcagyerekek és családi erőszak áldozatai használják állítólag: olcsó, és néhány percre kiragad a valóságból. De aztán ugyanolyan gyorsan vissza is taszít oda. A szakemberek szerint durván károsítja az agyat.
Tramadol, Egyiptom.
Ez az ópiumtartalmú tabletta nagyon népszerű arrafelé, mert a hatása a heroinéhoz hasonlít, de annál jóval könnyebben és olcsóbban lehet hozzájutni. Ráadásul a közhiedelem szerint a férfiak szexuális erejét is növeli. Az Economist azt írja, hogy akkor terjedt el széles körben, amikor Mubarak 2011-es megbuktatása után a határellenőrzés összeomlott Egyiptomban.
Marihuána és hasis, Libanon.
A Bekaa-völgy tele van olyan farmerekkel, akik nagy tételekben termelnek indiai kendert, és állítanak elő belőle hasist. Ezt aztán bel- és külföldön egyaránt értékesítik. Például a szíriai hadseregnek és az ISIS-nek, vagy Izraelbe és Jordániába.
Hajigat, Izrael
A természetes élénkítőszert, amit khat-Édennek is hívnak, a már ismertetett khat-növényből állítják elő. Energikusak és beszédesek lesznek tőle a fogyasztók, és teljesen törvényesen lehetett hozzájutni az utcai kioszkokban egészen 6 évvel ezelőttig. Akkor a kormány betiltotta, mert a kutatások szerint károsítja a vesét, és stroke-ot okozhat.
Ópium, Irak
Körülbelül 2010-től, amikor a műtrágyák árrobbanása és az olcsó import élelmiszer miatt már nem tudtak megélni az iraki földművesek “legális” növények termesztéséből, sokan váltottak ópiumra. Az ottani magas hőmérséklet és páratartalom miatt ez nem könnyű, de Diyala tartományban és az Eufrátesz mentén mégis működik.
Hangyaszívás, Emírségek
A gyerekek és a rosszul fizetett munkások az Emírségekben szárított és őrölt “szamszun” hangyákból csinálnak kábszeres cigit. Legalábbis ezt állítják az egészségügyi hatóságok és a helyi média. A hangyák (aligha meglepő módon) hangyasavat tartalmaznak, és ez olcsó módja a kábulatnak. Az összezúzott hangyákat dohányhoz keverik, vagy egy az egyben szívják. Persze mérgező mellékhatások itt is vannak. A gazdag Emírségek gazdag polgárai persze nem ezt használják.
+ 1 Ópium, Afganisztán
És itt a legjelentősebb exportőr, Afganisztán. Az amerikai invázió előtt ott termelték a világ ópiumkészletének 70 százalékát. 15 évvel és úgy 8,2 milliárd dollár amerikai adófizetői pénzzel később már ennél jóval nagyobb az arány: 90 százalék.