Hétfőn az észak-koreai hírügynökség bejelentette: megfosztották katonai rangjától Csang Szong Teket, az ország első számú vezetőjének, Kim Dzsong Unnak a nagybátyját. Hamarosan megjelentek az első képek is arról, amint a karhatalom emberei elvezetik a kommunista párt központi bizottságának üléséről a vezér rokonát, aki egyben mentora is volt jó ideig Kim Dzsong Unnak.
A hivatalos indoklás szerint Csang Szong Tek “ideológiailag elhajlott, a kapitalista életmód befolyása alá került, elegáns éttermekbe járt, kaszinókban költötte az ország birtokában lévő külföldi valutát, a tengerentúlon kezeltette magát egészségügyi problémáival, rossz gazdasági döntéseket hozott, elkótyavetyélte az ország értékeit, kenőpénzt fogadott el, szeretőket tartott, kábítószert fogyasztott, és ellenforradalmi csoportot vezetett”.
Helyi idő szerint péntek hajnalban (Közép-Európában csütörtök éjszaka) azután a hivatalos hírügynökség azt közölte: Kim Dzsong Un nagybácsija áruló volt és néhány órával korábban kivégezték. Nevet nem közöltek, a The New York Times azonban hamarosan azt jelentette, amiben mindenki biztos volt: a kivégzett politikus nem más, mint Csang Szong Tek.
A KCNA pénteki jelentése már nevet is említett: eszerint a nemrégiben még az ország második emberének számító Csangot rögtönítélő katonai különbíróság ítélte halálra, és az ítéletet nyomban végre is hajtották. A Kimet hatalomra segítő nagybácsira az állam megdöntésére tett kísérlet miatt szabták ki a legsúlyosabb büntetést. A KCNA jelentése szerint Csang “nemkívánatos erőkből álló csoportot vezetett”, és célja az államhatalom megdöntése volt.
A hírügynökség hazaárulónak minősítette az elítéltet, és azt írta, hogy a per során elismerte: a hadseregben szolgáló cinkosainak segítségével államcsínyt tervezett. Csang állítólag arra hivatkozott, hogy a jelenlegi rezsim nem tudja kezelni a gazdasági helyzetet, és nincsenek eszközei arra, hogy biztosítsa a lakosság megélhetését.
A korábban rendkívül nagy befolyással rendelkező tisztségviselőt egyebek közt az Állami Védelmi Bizottságban betöltött posztjáról váltották le, és megfosztották katonai rendfokozatától. Kivágták Kim Dzsong Un nagynénjének férjét egy dokumentumfilmből is, amely Kim pályafutásáról szól.
A kivégzés hírére a szomszédos Dél-Korea mélységes aggodalmát fejezte ki az észak-koreai helyzet alakulását illetően. Szöul minden eshetőségre készen áll a jövőre vonatkozóan – derül ki az országegyesítési minisztérium közleményéből. A két Korea az ötvenes évek elején háborút vívott egymással.
Aggodalmát jelezte az Egyesült Államok is. “Ha ezek a jelentések megerősítést nyernek, az észak-koreai rezsim kivételes kegyetlenségének újabb példáját szolgáltathatják” – jelentette ki Patrick Ventrell, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője.