Fakuló aranykor? – A katari emír bekeményít
Nem tud a kormány állni mindent – figyelmeztette alattvalóit a kőolaj nyomott világpiaci árára hivatkozva a katari uralkodó. Aki szerint alattvalói elpuhultak attól, hogy csak azért garantált számukra a jólét, mert jó helyre születtek.
A soha nem látott gazdagság évei odáig vezettek, hogy a katariak függővé váltak az államtól, elvárják, hogy attól kapjanak meg mindent – mondta az ország 45 tagú tanácsadó testülete előtt Tamim bin Hamad al-Thani.
Katar 35 éves uralkodója szerint itt az ideje annak, hogy a kis Öböl-menti ország lakói a kezükbe vegyék a sorsukat, tegyenek valamit ők is önmagukért.
A tartósan alacsony világpiaci kőolajárak ugyanis meg fognak látszani a térség államainak költségvetésén. Vagyis az állam kevesebbet engedhet majd meg magának, mint eddig engedett. És ez igaz Katarra is, jóllehet az ő bevételeinek oroszlánrésze a gázeladásokból származik.
A nagyvonalú állami juttatások megnyirbálták az egyének motivációját arra, hogy kezdeményezőek és progresszívek legyenek. Most segítik majd őket megszabadulni az önáltatástól – fogalmazott az al-Arabiya televízió szerint az emír.
Hogy értsük, konkrétan miről is van szó, nézzünk néhány példát.
A körülbelül 350 ezer katarinak, akik egyébként az ország lakosságának alig ötödét teszik ki, alanyi jogon, vagyis csak azért, mert oda születtek, nagyjából évi 22 millió forintnyi összeg üti a markát.
De jár még pénz például külföldi tanulásra, házasságkötéskor, lakásvásárláskor is. Emellett semmi akadálya annak, hogy munkát vállaljanak, a munkanélküliség jóval egy százalék alatt van, a gyengén fizetett állásokat pedig külföldiek töltik be. A rezsire vagy az üzemanyagra még mindig nem kell sokat költeni: az állam nagyvonalúan támogatja a víz-, a gáz- és a villanyárakat. Ez a gyakorlat egyébként általános a térség gazdag olajállamaiban.
Az uralkodó nem mondott számokat arról, hogyan alakul az idei költségvetés, és hogyan tervezik a 2017-est, de azt érzékeltette, hogy Katar maga mögött hagyja az elmúlt évtizedet jellemző kétszámjegyű kiadásnövelést. A büdzsé a kormány költéseinek hatékonyságára fog fókuszálni – mondta, és arra, hogy diverzifikálják a gazdaságot, bővítik és növelik a nem-olaj szektort.