De nézzünk körül az immár magánszemély, José ,,Pepe” Mujica háza táján. Montevideo külvárosában, El pepe vidéki házában szabályos káoszban él az egykori tupacamaro gerilla a mozgalomból megismert feleségével. Dolgozószobájában Che Guevara mellszobra áll a polc egyik oldalán, Ferenc pápáé a másikon. Aztán ott van Fidel Castro portréja – ,,igazi megtestesült relikvia, de a feje még mindig a helyén van”. S az asztalon két i’Pad – azon olvassa a napi sajtót. Aztán egy fotó arról a napról, amikor 2010-ben államfőnek választották, és egy régi versenybicikli – azzal járta be az országot.
A bejárati ajtó előtt pedig ott pihen Fusca celeste, a régi Volkswagen, amely akkor vált világhírűvé, amikor egy arab sejk egymillió dollárt ígért érte, ha hazaviheti. Nem vihette haza!
,,Ezeknek egyszer csak az eszébe jut, hogy megvegyék a nagyapád régi papucsát – micsoda szélsőségek” – mondja. Miközben mesél, ott fekszik a lábánál Manuela, a 18 éves háromlábú kutya, aki legalább annyira híres már, mint a kocsija. A szomszéd szobában pedig nézi a tévét a felesége, Lucía Topolansky, a Frente Amplio szenátora, Mujica harcostársa még a gerilla időkből.
,,Sok újságíró járt itt, és ami feltűnt nekik – hát attól nem vagyok boldog. Mert mi az, amire a világ odafigyel? – arra, hogy ki a leggazdagabb és legszegényebb államfő.” Mujica nem szereti, hogy őt a világ legszegényebb államfőjének nevezték.
,,Hogy kevéssel beérem és egyszerű házban élek, öreg autón járok, ez a fontos a világnak? Akkor ez a világ megbolondult, mert azon lepődik meg, ami a normális” – mondja. ,,Úgy élek, mint népem nagy része él, a politikusok esetében is ennek kellene lennie a normálisnak”- vélekedik.
José Mujica a maga 79 évével ismerte Che Guevarát, Mao Ce-tungot és Barack Obamát. De ismeri Ricky Martint is, aki eljött, hogy közös fotót csináljon vele – a világ legnépszerűbb elnökével. Eközben még a legádázabb kritikusai is elismerik, hogy Mujica ötéves elnöksége alatt feltette Uruguayt a világtérképre, és nem is rossz helyre.
Nevétől akkor volt hangos a világsajtó, amikor Uruguay gazdasága meglódult, és úttörőnek számító törvényeket fogadott el a montevideói parlament az abortuszról, az azonos neműek házasságáról, és a marihuána használatáról. Most, amikor három hónap múlva átadja az ország vezetését Tabaré Vázqueznek, népszerűbb, mint amikor megválasztották: a lakosság 56 százaléka elismeri munkáját.
,,A külsőségek sem lényegtelenek, ez is egy formája annak a harcnak, amit a köztársaságért vívok, mert én pontosan ugyanúgy élek ma, mint ahogyan harminc éve éltem, amikor ideköltöztem, a külvárosba. Azt hiszem, az elnököknek minden lépésükkel, az életformájukkal, az öltözödésükkel és a kapcsolataikal is ki kell fejezniük azt, ahogyan a népük él” – mondja.
S mit gondol a jövőről? Utódjával jó a viszonya, bár az abortusz és a marihuána kérdésében nem értenek egyet. A most megválasztott onkológus professzor egyszer már volt Uruguay elnöke, 2005 és 2010 között. ,,Jó lesz a folytatás is” – mondja Mujica. ,,A gond nem az, hogy mit csinál az elnök, hanem az, hogy csak azt teheti, amit az ország lehetőségei, adottságai megengednek neki – és ebben van a fő probléma.”