Gellert kapott a líbiai rendezés

Elutasította az egységkormány létrehozásáról szóló ENSZ-javaslatot hétfőn a nemzetközi közösség által elismert líbiai törvényhozás – közölték az ország keleti részében lévő Tobruk városban működő parlament képviselői.

Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a líbiai kabinet továbbra is részt fog venni az ENSZ égisze alatt zajló béketárgyalásokon. A parlament szóvivője elmondta, hogy azért utasították el a tervezetet, mert a világszervezet nem volt hajlandó kivenni a megállapodás szövegéből azokat a kiegészítéseket, amelyeket a tobruki fél beleegyezése nélkül vettek bele a rivális kormány képviselői. Bernardino León, az ENSZ líbiai különmegbízottja október 9-én bejelentette, hogy a szemben álló líbiai csoportok képviselői a Marokkóban hónapok óta folyó béketárgyalások során egyezségre jutottak a megbékélés főbb kérdéseiről az országban dúló politikai és fegyveres konfliktus lezárása érdekében, és megállapodtak egy nemzeti egységkormány felállításáról.

Az észak-afrikai országban a korábbi diktátor, Moammer Kadhafi 2011 augusztusi meggyilkolása után hatalmi vákuum alakult ki. Jelenleg két kormány és két parlament működik Líbiában, több fegyveres csoport harcol egymás ellen az egyes területek és gazdasági források ellenőrzéséért, és egyes városokban megvetette lábát az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet is. Az egyik kormány a fővárosban működik a Fadzsr Líbia iszlamista fegyveres szövetség vezetésével, amely tavaly augusztusban foglalta el Tripolit, és önhatalmúlag kormányt alakított. A nemzetközi közösség által elismert törvényhozás és kormány székhelye a kelet-líbiai Tobrukban van. Ugyanakkor az ország jelentős részére nem terjed ki egyik kormány hatalma sem, s Líbia partszakaszának egy részét szélsőséges erők ellenőrzik. Megfigyelők szerint a földközi-tengeri menekültválság kialakulásához nagyban hozzájárult a líbiai politikai vákuum és az országban uralkodó káosz.

Kép: Tobruk (Wikipedia)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez