Guminővel szexelni parázna és drága
A legkülönfélébb vallások vezetői kárhoztatják a szexjátékokat. Ezúttal a tádzsikisztániak hördültek fel, mert elindult az ország első online szexboltja. Viszont nem feltétlenül a szigorú szabályok, inkább a gazdasági helyzet lehet nagy kihívás a vállalkozás számára.
A szexjátékok használata összeegyeztethetetlen az iszlám értékeivel – idézte az egyik dusanbei papot a Szabad Európa Rádió. Sok civil is egyetért a kijelentéssel. Az egyik kommentelő például megóvná a fiatalokat az ilyen kórságoktól, más pedig orvoshoz küldené az első tádzsik online sexshop megrendelőit.
Ezek a szigorú vélemények akkor érdekesek igazán, ha ismerjük az iszlám vallás és a tádzsik állam viszonyát. Az utóbbi években egyre nőtt az iszlám befolyása a társadalomban. A Szovjetunió szétbomlása után ez tűnik a legkézzelfoghatóbb kapaszkodónak az emberek számára. Ez azonban nem tetszik a politikai vezetésnek, amely egyértelmű szekularizációs kampányt folytat: tilos például hidzsábot viselni, vagy egy időben az iszlám hangzású neveket is be akarták tiltani.
Az államfő, Emomali Rahmon tavasszal például arra szólította népét, hogy harcoljanak az iszlám extrémizmus ellen, tegyenek meg mindent a modern Tádzsikisztán megépítéséért és akadályozzák meg a szélsőséges nézetek terjedését. Az elnöki intés két okkal magyarázható. Az egyik az 1990-es években az iszlamisták és a kormányerők között vívott véres polgárháború, a másik a sokak szerint Közép-Ázsiára is komoly veszélyt jelentő Iszlám Állam.
Ez alapján persze nem kellene aggódnia a szexshopnak. Még az sem különösebben probléma, hogy Tádzsikisztánban ma is jól tartja magát a hagyományos, patriarchális társadalmi berendezkedés. Az ország gazdasági helyzete az igazán aggasztó. A guminő darabját ugyanis 70 dollárért (körülbelül 19.000 forint) adják, ami fele egy átlag tádzsik fizetésnek – a Szabad Európa Rádió szerint. A posztszovejt államok adatait összehasonlító tavalyi hírügynökségi jelentés ennél riasztóbb képet festett: 525 szomonira (körülbelül 24.000 forint) becsülték a sereghajtó átlagos tádzsik keresetet.
Tádzsikisztán az egyik legszegényebb állam Közép-Ázsiában. A körülbelül nyolcmilliós ország egymillió lakosa dolgozik vendégmunkásként Oroszországban. A Világbank adatai szerint az ő utalásaikból származik a GDP 60 százaléka.