Ezek a nyugati országok támogatják a líbiai nemzeti egységkormányt
Hat nyugati hatalom támogatásáról biztosította közös közleményében a líbiai egységkormányt, amelyet az előző nap jelentett be az ENSZ líbiai különmegbízottja. A világszervezet Biztonsági Tanácsa (BT) a kabinet mihamarabbi felállását sürgette.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország által szombatra virradó éjjel kiadott közleményben az áll: a nemzetközi közösség kiáll a líbiai kabinet mellett, és “ki fogja rekeszteni azokat, akik nem tartják tiszteletben” az egységkormány felállítására vonatkozó megállapodást.
A hat ország egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a kormány felállításának halogatása “a líbiai emberek szenvedéseinek meghosszabbításával járna, és a káoszból hasznot húzni akaró terroristáknak kedvezne”. A közlemény leszögezte továbbá, hogy fegyvereket csak az ENSZ által javasolt kormány kérésére szabad bevinni Líbiába.
Az ENSZ BT helyi idő szerint pénteken egyhangú nyilatkozatában a kormány mihamarabbi felállását sürgette, és arra szólította fel az összes érdekelt líbiai csoport, hogy mihamarabb léptessék életbe az egységkormány megalakításáról szóló megállapodást. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a nap folyamán gratulált az egyezséghez, és annak mihamarabbi megvalósítását sürgette.
Bernardino León, az ENSZ líbiai különmegbízottja egy nappal korábban közölte, hogy a szembenálló líbiai csoportok képviselői a Marokkóban hónapok óta folyó béketárgyalások során megállapodtak egy nemzeti egységkormány felállításáról. Mindazonáltal a kabinet hivatalba lépéséhez mindkét rivális líbiai parlamentnek is el kell fogadnia azt, az azonban egyelőre nem világos, hogy a fővárost, Tripolit kézben tartó iszlamista fegyveresek által létrehozott, nemzetközileg el nem ismert törvényhozás, az Általános Nemzeti Kongresszus (CGN) is áldását adja-e a kabinetre, jóllehet a kormány soraiban a CGN emberei is ott vannak.
Az egymással harcoló líbiai frakciók egy hónappal ezelőtt jutottak egyezségre a megbékélés főbb kérdéseiről az országban dúló politikai és fegyveres konfliktus lezárását célzó, az ENSZ égisze alatt folyó tárgyalásokon. A líbiai felek – az ENSZ több hónapos közvetítése nyomán – ezt megelőzően júliusban parafáltak egy megbékélési megállapodást Marokkóban, amelyet azonban nem írtak alá az Általános Nemzeti