Kiütötte az afrikai csodadoktorokat a szibériai kötszer
Bármennyire is fáj, a csodadoktoroknak is szembe kell nézniük a ténnyel: haladni kell a korral. Ma már nem elég néhány ritka gyógynövény és hangzatos hókuszpókusz, eredményt kívánnak a páciensek. Különösen, ha az új módszerek hatékonyságát a saját bőrükön tapasztalják.
Nem is gondoltak a kötszerekre a tomszki anyagismereti és szilárdtestfizikai intézet kutatói, amikor egy új vízszűrő berendezésen kezdtek dolgozni három évvel ezelőtt. Olyan nanostruktúrát terveztek, ami elnyeli a mikroorganizmusokat a vizes oldatokból.
A filterek tesztelésekor kiderült, hogy a baktériumok még akkor sem jutnak át rajtuk, ha óránként tíz köbméternyi vizet zúdítanak rájuk – mesélte Szergej Pszahe, az intézet igazgatója a Russia Beyond the Headlines cikkében. Hasonló hatást értek el az egyszerű kötszerekkel is, amelyek így már hatékonyan veszik fel a harcot az antibiotikumoknak ellenálló baktériumokkal.
A szibériai fejlesztés leginkább a fejlődő országokban nagy segítség. Az új kötszer nemcsak olcsó, de antibiotikumok nélkül is gyógyítja a sebeket, ráadásul a hagyományosokhoz képest sokkal gyorsabban. Bár a száraz sebeknél kevésbé használható, fájdalomcsillapító hatása ott is érvényesül.
Hogy ez valóban így van, egy mozambiki fiú levele is bizonyítja. Miután motorbalesetben megsérült, a kórház helyett a helyi csodadoktorhoz fordult, aki viszont nem segített rajta. Amikor már dagadt és bűzlött a lába, egyik barátja az orosz kötszert ajánlotta. Két nap múlva a duzzanat lelohadt, megszűnt a szag és a seb is varasodni kezdett. Végül a fiú teljesen meggyógyult.
A tomszki kötszert Vita Vallis márkanéven az Akvelit már Lengyelországban, Vietnamban és Dél-Afrikában is forgalmazza. Az idén pedig az Egyesült Arab Emírségekkel és a Perzsa-öböl más országaival is kötöttek szerződést.