Miért szerelték le a Kreml vörös csillagait?
Idén nyolcvan éve, hogy vörös csillagok díszítik a moszkvai Kreml tornyait. Ebből az alkalomból gyűjtöttünk össze róluk néhány érdekességet. Azt viszont mi sem tudjuk, hogy több mint húsz évvel a rendszerváltás után miért vannak még mindig ott.
Eredetileg kétfejű sasok voltak a Kreml négy tornyán, egészen az 1930-as évekig. Akkor döntött úgy az egyik karbantartó szakember, hogy a forradalom előtti jelképnek nincs létjogosultsága az épület tetején trónolni.
Az akkor gyűlölt cári korszak szimbólumát 1935. augusztus 23-án cserélték le az ötágú csillagokra. Mivel a kétfejű sasokat beolvasztották, ma már csak fényképekről ismerjük őket.
A csillagok végleges formájáról csak második nekifutásra sikerült megegyezni. Mivel az első változat nem tetszett Sztálinnak, tervezőjét, Jevgenyij Lanserét ki is zárták a munkából.
Az aranyozott rézkereteket 7.000 csiszolt topázzal és ametisztkővel töltötték fel.
Minden egyes csillag egy tonnát nyom. Nem is bírták el őket a tornyok, amelyeket ezért fel kellett újítani, és meg kellett erősíteni.
Felhelyezésük után két évvel leszerelték a csillagokat. A csapadékos időjárás miatt ugyanis teljesen elfeketedtek, és le kellett őket cserélni.
Az újakat a Bolsoj Színház mestere, Fjodor Fjodorovszkij alkotta meg. Javaslatára sokkal arányosabbak lettek a csillagok a korábbi kissé ormótlanokhoz képest. Ezeket már rubinüvegből készítették, hogy sokkal fényesebben ragyoghassanak.
Valójában nem egyforma nagyságú az öt csillag, méretüket a tornyok határozzák meg. A legnagyobb, 3,75 méter hosszú csillagok a Szpasszkaja és a Nyikolszkaja Tornyokon ülnek.
Az elmúlt nyolcvan évben összesen kétszer kapcsolták le a csillagokat. Először a II. világháború idején, hogy megóvják a Kremlt a bombatámadásoktól. Másodszor pedig a Szibériai borbély című film forgatása kedvéért.