A latinok kerültek többségbe Kaliforniában
Megtörtént a szakértők által régóta előre jelzett demográfiai fordulat Kaliforniában a hivatalos adatok szerint, és immár a latin-amerikai származásúak alkotják az Egyesült Államok legnépesebb államának legjelentősebb etnikai csoportját.
Az amerikai statisztikai hivatal népességbecslése szerint 2014. július 1-én 14,99 millió spanyol ajkú és 14,92 millió nem spanyol ajkú fehér ember élt Kaliforniában – közölte az amerikai média.
A mintegy 40 milliós Kalifornia ezzel a harmadik olyan amerikai állammá vált, ahol már nem a fehéreké a legnépesebb etnikai csoport (az amerikai hátóságok külön etnikai és statisztikai kategóriaként kezelik a latinókat és “a nem latin-amerikai származású fehéreket”). A másik két ilyen állam közül Hawaiion az ázsiai származásúak, Új-Mexikóban pedig szintén a latin-amerikai származásúak vannak többségben. Ugyanakkor e két utóbbi államban összesen kevesebb mint 3,5 millió ember él.
Demográfusok már hosszú ideje számítottak arra, hogy Kaliforniában a spanyol ajkúak többségbe kerülnek a fehérekkel szemben, részben a számottevő bevándorlás, részben pedig amiatt, mert több gyermek születik a latino családokban. Ez utóbbi tendenciát az is jelzi, hogy míg a kaliforniai fehérek átlagéletkora 45 év, addig a spanyol ajkúaké 29 év.
“Ez gyakorlatilag a hivatalos elismerése egy olyan folyamatnak, amely nagyjából már egy generáció óta tart” – kommentálta a híreket Robert Suro, a Dél-kaliforniai Egyetem szakértője a The Los Angeles Times napilapnak.
A statisztikák szerint 1970-ben még csupán 2,4 millió latin-amerikai származású ember élt Kaliforniában, ami az akkori lakosság 12 százalékét tette ki. Ugyanebben az évben 15,5 millió fehér lakosa volt az államnak, ami akkor még a teljes népesség háromnegyede volt.