Hazatért Afrikából a Magyar László nyomait kutató magyar csapat
Magyarország, Budapest – Szilasi Ildikó Hermina Afrika-kutató, antropológus, az AHU munkatársa és Lantai-Csont Gergely fotográfus elindult Magyar László nyomában: Angolában és Kongóban keresték a 19. századi felfedező nyomait. Most hazatértek. Romvári Eszter interjúja.
Mikor merült fel az ötlet, hogy a Torday Emil-expedíció után ismét egy magyar felfedező nyomába induljatok?
Az ötlet már néhány éve megfogalmazódott bennünk, fontos missziónknak tartjuk, hogy megemlékezzünk a magyar származású Afrika-kutatókról. Azért gondoltunk Magyar Lászlóra, mert ő is itthon kevéssé ismert kutató, pedig nagyszerű munkát végzett Angolában. A tervhez hozzájárult, hogy szeptember elején rendeznek a Földrajzi Múzeumban egy Magyar László-konferenciát. A tudományos előadásokat és kiállítási anyagot kiegészítendő jártuk végig a kutató által feltérképezett helyeket, emellett célunk volt, hogy a ma Angolájáról közvetítsünk képet.
Könnyen megoldottátok az expedíció finanszírozását?
Angola nagyon drága ország, Luanda az egyik legdrágább főváros: 250 dollártól indult az autóbérlés napidíja, a szállás 100-150 dollártól kezdődik. Tudtuk, hogy nem tudunk annyi pénzt összeszedni, amennyiből ezeket a költségeket fedezhetjük, ezért támogatókat kerestünk. Természetesen az Afrikai-Magyar Egyesület, illetve több magyar vállalkozó, valamint Gödöllő, Dunaföldvár önkormányzata adott támogatást. Az angolai vidékfejlesztési minisztérium terepjárót biztosított számunkra sofőrrel. Kongóban is találtunk segítőket.
Sikeres volt az expedíció?
Igen, nagyon jól sikerült, a tervezett útvonalat végigjártuk, szép fotók készültek, a kitűzött célokat megvalósítottuk. 60 nap alatt végigmentünk az úton: kerestük Magyar László szálláshelyét, emlékét, sírhelyét, az általa megtett tengerparti utat végigjártuk, nyomában felhajóztunk a Kongó folyón, átmentünk a Kongói Demokratikus Köztársaságba. Utunkat egy fesztivállal zártuk, melyre hét magyar barátunk is ide repült. Kongói kulturális fesztiválon vettünk részt, melyre 9 tartományból érkeznek látogatók. Az összművészeti fesztivál teremtői, a pende népcsoport híres maszkos, táncos rítusairól. A múltban gyakran összegyűltek közös táncolásra. Mikor felfedezték, hogy misztikus, gazdag motívumvilágú táncuk népszerű más népek körében is, kitalálták a fesztivált, mely nagyon fontos a helyi közösségek életében. Nálunk talán Kapolcshoz hasonlítható.