Africa-Europe Challenge –kultúra, üzlet, tudomány

Magyarország, Budapest – A Marokkói-Magyar Üzleti Tanács támogatását élvező Africa-Europe Challenge Afrika körbevitorlázását valósítja meg sokrétű kapcsolatépítéssel ötvözve. Gál Józseffel és dr. Kondritz Péterrel, az Africa-Europe Challenge szervezőivel beszélget Romvári Eszter.

Mi az AEC célja?

Az AEC magyar civil kezdeményezés, Dr. Kondricz Péter informatikai jogász barátommal álmodtuk meg ezt a rendhagyó körutat. Összetett célokkal készítjük elő Afrika körbejárását: 1 esztendő alatt 14 afrikai és 2 európai országot fogunk meglátogatni. A körúthoz sok rendezvényt kapcsolunk: kulturális fesztiválokat, üzleti találkozókat, iskolai programokat. Utóbbi keretében afrikai iskolákat kívánunk ellátni IT berendezésekkel, emellett testvériskolai kapcsolatokat szeretnénk kiépíteni. Egy tengerbiológiai kutatóprogramban is részt veszünk, melyet a Szent István Egyetem koordinál.

Mi a tengerbiológiai kutatóprogram témája?

Az Afrika partjai melletti tengervíz kémiai és biológiai jellemzőit (planktonok, szennyezettség) fogja vizsgálni az egyetem által koordinált nemzetközi kutatócsoport.

2012 májusától 2013 májusáig tart az AEC promóciós éve. Ez mit foglal magába?

A promóciós év keretében a projekt zászlóshajója, a történelmi holland iskolahajó, az „ASTRID” 2012. május 25-én Máltáról elindult, hogy ünnepélyes keretek között meghívja a kontinens országainak kormányait az AEC (2013 május – 2014 május) eseményeiben való részvételre. A kormányokkal való kapcsolatfelvételt a magyar nagykövetségek segítik, a látogatások során adjuk át a hivatalos meghívóleveleket. 15 európai országot is bevonunk a körútba, az európai részvételt maguk a sportolók biztosítják, emellett a gazdasági élet egyes szereplőinek, az Afrikában kapcsolatokat építő cégek képviselőinek érdeklődésére számítunk. Nyitott a program a gyerek számára is: igyekszünk szoros testvériskolai kapcsolatokat kialakítani a meglátogatott országok egyes oktatási intézményeivel.

Eddig mely országokban adták át a meghívóleveleket?

Máltáról Egyiptomba hajóztunk. Alexandriában és további egyiptomi városokban jártunk, mindenütt komoly, kormány-, illetve kormányzói szintű, ünnepélyes fogadtatásban részesültünk. Egyiptomban nagy az érdeklődés a projekt iránt, miután az ország turizmusának élénkítése és gazdasági kapcsolatainak fejlesztése területén is jó lehetőségeket lát az Africa-Europe Challenge-ben. Egyiptom után Tunézia következett, ahol a turisztikai miniszterrel és a kereskedelmi és iparkamara vezetőjével tárgyaltunk.

Mit jelent a kedves egyiptomi fogadtatást?

Meglepett minket az óriási lelkesedés, Európa és magyarok felé megnyilvánuló nyitás és szeretet. Alexandriában az egyiptomi politikai elit: a kormányzat képviselői, Alexandria kormányzója, a haditengerészet főparancsnoka és a tábornoki kar fogadott minket. Tűzijátékkal, az egész egyiptomi sajtót felvonultató sajtótájékoztatóval vártak minket. Egyiptomban mindenhol ilyen barátságos vendéglátás fogadott minket egy hónapon keresztül, 5-6 helyszínen, mindenhol nagy szeretettel fogadták az európai-afrikai projektet.

Mi a következő állomás?

A következő eseményünk szeptember 19-én és 20-án a marokkói Rabatban és Casablancában lesz. Rabati eseményünk során sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepség keretében átadjuk az AEC-ben való részvételre szóló meghívólevelet a marokkói kormány magas rangú képviselőjének. Ezt követően a magyar nagykövetségen rendezünk fogadást a diplomáciai testületek és gazdasági szervezetek tagjai számára. A szeptember 20-án Casablancában tartandó gazdasági találkozón a Marokkói-Magyar Üzleti Tanács tagjai is részt vesznek. Rendezvényünk célja az, hogy (elsősorban) magyar vállalkozásoknak biztosítson lehetőséget marokkói partnereikkel való találkozásra, mely során áttekintenénk az AEC egész Afrikát érintő üzletfejlesztési lehetőségeit is. Az eseményt a Sistep Midest (The Industrial Event in Marocco, 2012. szeptember 19-22) kiállítás keretében, de külön rendezvényként szervezzük meg, a HITA hathatós támogatásával.

Mennyi előkészítő munkára volt szükség ilyen sokrétű célokat átfogó esemény megszervezéséhez?

Az egyiptomi előkészítés nagyrészt Dr. Kveck Péter nagykövet úr és Pej Magdolna külgazdasági szakdiplomata asszony lelkes előkészítő munkájának köszönhető, de egyiptomi partnereink is segítenek minket. Minden afrikai országban egy-egy helyi partner képviseli az AEC-et, vállalva az ottani szervezés lebonyolítását. Magát a projektet három éve készítjük elő, nagyon komoly csapatra és nemzetközi kapcsolatokra támaszkodva.

Mikorra tervezik magát az utat?

A promóciós év keretében 6 európai országban tartottunk már rendezvényeket, és Marokkó lesz a 3. afrikai ország, ahol promóciós eseményeket szervezünk. 14 afrikai és közel ugyanennyi európai országot akarunk sorra keríteni jövő májusig.

2013. május 25-én kezdődik maga az Africa-Europe Challenge, amely 2014 május 25-ig tart. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez