Afriport: A szakma antropológusként, fejlesztési szakemberként, Afrika-kutatóként, emlékexpedíciók szervezőjeként, cikkekből és előadásokról ismer Téged leginkább. Mi okozta, hogy tanulmányutak szervezésébe kezdj?
SZI: Ismerőseim, pártfogóim évek óta biztatnak, hogy ne csak írjak és meséljek Afrikáról, hanem adjam meg másoknak is a lehetőséget arra, hogy eljöjjenek Velem Afrikába. 2012 júliusában 5 magyar barátom csatlakozott hozzám. Közép-Kongóban, a Gungu Fesztiválon vettünk részt. Az utastársaim nagyon élvezték a túrát. Azt mondták, hogy életük egyik legjobb, sőt sorsfordító utazásában vettek részt. Egyrészt ez sarkallt arra, hogy a jövőben még néhány kulturális tanulmányutat szervezzek, másrészt pedig az, hogy láttam, mennyi embernek tudunk ezzel a tevékenységgel megélhetést biztosítani. Maguk az afrikai kollégáim, segítőim is nagyon kérik, hogy szervezzek még utakat Afrikába. Az utazzafrikaba.hu filozófiája szerint ugyanis a lehető legtöbb helyi segítőt, kísérőt vonom be a szervezésbe, és helyi kisvállalkozásokat, családokat támogatunk azzal, hogy a szükséges szolgáltatásokat – szállás, étkezés- náluk vesszük igénybe. Ezáltal az utazók is egy sokkal mélyebb bepillantást nyernek a helyi kultúrába, a valós afrikai életbe. Nem csak kívülről szemlélhetnek egy-egy kultúrát, hanem az út idejére elmerülhetnek, részt vehetnek benne.
Afriport: Hova szervezel tanulmányutakat és mikor?
SZI: Jelenleg két tanulmányutat szervezek. Az egyiket szilveszterkor Szenegálba, a Toubai Zarándokatra december 28- január 8 között, a másikat pedig a Kongói Demokratikus Köztársaságba, a Kongó folyó deltavidékére és a hamuban fürdő zsákos szerzetesekhez, 2013 január végén. Mindkét út részletes programja megtalálható a www.utazzafrikaba.hu oldalon. A túrák különlegessége, hogy az érintett országok, közösségek jó ismerőjeként szabad bejárással rendelkezem olyan helyekre, ahova nélkülem egyáltalán nem, vagy csak rendkívül nehezen és költségesen lehetne eljutni. Az sem mellékes, hogy az elmúlt 10 évben végzett, Afrikához köthető munkásságom során rendkívül sok ismeret és tudás gyülemlett fel bennem Afrikáról. A velem utazók számára szinte a nap 24 órájában rendelkezésre állok, és számukra adott a lehetőség, hogy nemcsak az adott úttal kapcsolatban, de minden őket érintő kérdésben kifaggassanak, aminek én nagyon örülök, hiszen számomra öröm, ha a tudásom megoszthatom, illetve magyar honfitársaim körében népszerűsíthetem a fekete-kontinenst.
Afriport: Nem veszélyes Afrikába utazni? Annyi rosszat olvashat az ember Afrikáról.
SZI: Az általam szervezett utak helyszínére teljesen biztonságosan utazhatnak a velem tartók, és természetesen egy alapos felkészítést tartok számukra az utazás előtt. Az elmúlt 8 évben Afrika 20 országában jártam, ebből két évet Kongóban töltöttem el, és mindezt különösebb probléma és betegség nélkül. Sokakat kísérhettem már Afrikában afrikai projektek és forgatások kapcsán, például Fábry Sándort, Jaksity Katalint, Csányi Sándort , Kárász Róbertet, Jász Zoltánt, vagy Jakupcsek Gabriellát. Ők is mind épségben és egészségben, és tapasztalatokkal, élményekkel gazdagon tértek vissza Afrikából.
További információ: www.utazzafrikaba.hu