Kiemelkedő eredmények válság idején- A Maghreb reneszánsza

Magyarország, Budapest – A világgazdaság válsága talán rávilágít arra, hogy vannak térségek, amelyek elkerülik a krízis hatásait, és komoly lehetőségeket kínálnak a befektetőknek, üzletembereknek, cégeknek.   A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara valamint a Tunéziai-Magyar Üzleti Tanács közös szervezésében került megrendezésre a VII. Afrika Summit, a Maghreb reneszánsza címmel.

 

Az arab tavasz új távlatokat nyitott: a formálódó demokrácia, a politikai változásokat követő gazdasági átalakulás jóvoltából új lehetőségek nyílnak a befektetők és a kereskedők részére. A Maghreb-országok gazdasága erőteljesebben fejlődik az átlagnál – biztatott Nátrán Roland az EXIM Bank és a MEHIB Zrt. vezérigazgatója. Bukvai Károly, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal elnöki tanácsadója a keleti nyitás fontossága mellett ismertette a Hivatal által kiemelt gazdasági szektorokat: energetika (olaj-, földgáz-kutatás, alternatív energiaforrások), mezőgazdaság, élelmiszer feldolgozás, víz- és hulladékgazdálkodás, környezetvédelem, biotechnológia, kikötő- és vasút modernizálás, gyógyszeripar, informatika, telekommunikáció.

Balogh Sándor, a Tunéziai – Magyar Üzleti Tanács elnöke köszöntötte a Maghreb reneszánszon részt vevő tunéziai, marokkói és algériai nagykövetség képviselőit, valamint a Tunéziai Üzleti Tanács társelnökét. Elmondta, hogy a pénzügyi válság Afrika és a többi kontinens esélye arra, hogy a fejlett országok észrevegyék, van ott élet. A magyar szaktudást tartja a legnagyobb erősségünknek, mely a piacok meghódításához hozzásegíthet.

 

A konferencia megnyitóján Kiss Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, Alaya Bettaieb, a Nemzeti Befektetési és Együttműködési Minisztérium államtitkára és a GVB tunéziai elnöke, Bodnár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára, Papp László nagykövet, a Külügyminisztérium munkatársa és a Mediterrán Unió magyarországi képviselője, Nátrán Roland, az EXIM Bank és a MEHIB Zrt. vezérigazgatója, Gerstl Balázs, az Afrika és a Közel-Keleti Főosztály vezetője, Bukvai Károly, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal elnöki tanácsadója, továbbá Balogh Sándor, a Tunéziai-Magyar Üzleti Tanács elnöke köszöntötte a jelenlévőket. A rendezvény moderátora Szabó Helga, a BKIK   MAGHREB szakmai osztályának elnöke volt.

 

A VII. Afrika summit sajtótájékoztatóján Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára, továbbá a Magyar-Tunéziai Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság magyar társelnöke a találkozó konkrét céljának a kormányzati célok gyakorlati megvalósítását, a magyar vállalatok információkkal ellátását, az üzleti lehetőségek ismertetését, a cégek kapcsolatépítésének segítését nevezte meg. A tunéziai-magyar együttműködésben kiemelt területnek tartja a  mezőgazdaságot (halászat, élelmiszeripar) és a közlekedésfejlesztést, a telekommunikációt. Tunéziával eddig is élénk kereskedelmi kapcsolatai voltak hazánknak, ezek fejlesztését szeretnék előmozdítani.

Alaya Bettaieb, a tunéziai nemzetközi gazdasági együttműködést és a külföldi beruházásokat felügyelő minisztérium államtitkára, aki egyben a Magyar-Tunéziai Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság társelnöke is, örült annak, hogy Magyarország is érdeklődik Tunézia iránt. Hazája külkapcsolatainak jelentős része Európába irányul, 1995 óta szabadkereskedelmi egyezménye van az Európai Unióval. Tunézia jellemzően bázisa a nemzetközi vállalatoknak, melyek a régióban tevékenykednek. Ez már a forradalom előtt is így volt, a rendszerváltás jóvoltából a befektetőket demokratikusabb, átláthatóbb gazdasági környezet várja most. Alaya Bettaieb szerint Magyarország híd lehet Tunézia és a kelet-európai országok között. Az államtitkár a mezőgazdaság és a környezetvédelem területé emelte ki, melyben a magyar vállalkozások sikerekre számíthatnak. A diákcsere-programokat is rendkívül hasznosnak tartja. Szomorú adat, hogy a Tunéziában tevékenykedő 3200 európai cégből csupán 2 magyar.

A sajtótájékoztatón írták alá a két országban a magyar és a tunéziai üzletembereket tömörítő szervezetek együttműködési megállapodását. A Tunéziai-Magyar Üzleti Tanács tevékenységének alapjait rögzítő megállapodást tunéziai részről Zoubeir Chaieb elnök, magyar részről pedig Balogh Sándor elnök látta el kézjegyével.

A konferencia tunéziai paneljében Zoubeir Chaieb, az Arab Cégvezetők Intézetének elnökségi tagja bemutatta Tunéziát, Khaled Benjamaa, egy autó- és autóalkatrész kereskedelmi vállalat vezérigazgatója a magyar-tunéziai kapcsolatokról beszélt, Maitre Hédi Atig, az Atig Ügyvédi Iroda nemzetközi jogásza a tunéziai élet gazdasági szabályozását ismertette, Zoubeir Chaieb, az Aetech Advanced Technologies vezérigazgatója a tunéziai informatikai piacról és az együttműködési lehetőségekről tartott előadást. A marokkói panelben Hicham Boudraa, a Marokkói Befektetési és Export Ügynökség elnök-helyettese Marokkót mutatta be, Abdelaziz Dahbi, a Sté Bituma vezérigazgatója az üzleti és befektetési lehetőségekről beszélt. Az algériai panelben Arezki Bouraine a MERIDIEN-COM ügyvezető igazgatója az algériai-magyar kapcsolatok történetét és az új kapcsolati rendszer kiépítésének lehetőségeit tárta az érdeklődők elé. Délután B2B találkozó volt, A közvetlen kapcsolatépítés elősegítése érdekében.

as magrebren-02

as magrebren-04

as magrebren-05

as magrebren-06

as magrebren-13

as magrebren-17

as magrebren-18

as magrebren-19

as magrebren-01

(Visited 4 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez