Örömmel fogadta az elmúlt két év tendenciáját, hogy egyre több konferenciát, üzleti fórumot szerveztek hazánkban az afrikai lehetőségek bemutatására. Ez a tendencia tovább erősödik a gazdasági lehetőségek beszűkülésével!
Afrika a lehetőségek kontinense: a világgazdasági válság, a nyugati piacok és kereskedelmi kapcsolatok beszűkülése miatt egyre többen figyelnek fel Afrikára. A hagyományos európai és tengerentúli szereplők mellett az utóbbi időben a távol-keleti országok is felfedezték a kontinenst. Kína rohamléptekkel bővíti afrikai kapcsolatrendszerét. A befektetési, illetve fejlesztési összegek nagyságát tekintve mindenkit maga mögé utasított a fekete kontinensen. A fokozódó versenyben az Európai Unió befektetésekkel és fejlesztési támogatásokkal próbálja megőrizni befolyását a térségben. A különböző alapok (EDF, DFID, stb.) révén az uniós tagállamok több tíz milliárd eurót költenek az afrikai infrastruktúra kiépítésére, a megújuló energiaforrások kiaknázására, környezetvédelemre, egészségügyre, biztonságpolitikai tanácsadásra, segélyezésre.
De hol vagyunk mi, magyarok, és milyen szerepünk lehet Afrikában? A rövid válasz az, hogy valami nagy és fontos ügy kezdeténél állunk. A magyar vállalkozások jelenleg elhanyagolható mértékű uniós támogatást érnek el afrikai tevékenységük felfuttatásához, bemutatásához, megismertetéséhez. Az Európai Fejlesztési Alaphoz (EDF) a magyar vállalkozók ismeretek, kapcsolatok, képviseletek híján ma legtöbbször nem férnek hozzá. Pedig Magyarország 2008 óta az Alap egyik befizetője. Így az elnyerhető befektetés-támogató források nagy részét a nyugat-európai cégek viszik el. Ezen a helyzeten kíván változtatni az Afrika Holding. Tervszerűen és hatékonyan.
Az Afrika Holding részvénytársaságot az afrikai piacokra betörni kívánó magyar kis- és középvállalatok generálta igény hívta életre évekkel ezelőtt. A gazdasági válság és a lehetőségek beszűkülése, újabb piacok felfedezésére, nagyobb rizikó vállalására késztette a hazai cégeket. Rizikóval még egy általunk ismert területen is számolni kell, de egy új kontinensen, új államban, ismeretlen területen a kockázat ennek sokszorosa. Ha egyedül vannak a cégek. De ha van egy olyan segítségük, mint az Afrika Holding, a rizikó sokkal kisebb. Az AH a szakértői kézzelfogható, már megtapasztalt, mindig friss információkkal, tudással rendelkeznek és képesek hozzásegíteni a vállalkozókat az induláshoz szükséges kapcsolatokhoz, partnerekhez, jogi paraméterekhez vagy akár pénzügyi forráshoz is. Ha az első benyomásokat, piackutatásokat olyan szakemberek könnyítik meg, ott élnek a célországban vagy élő, befolyásos kapcsolatrendszerrel rendelkeznek és tudják, érzik, mit érdemes tenniük a vállalatoknak és mi az, amit biztosan el kell kerülniük. Afrikában is számolniuk kell a hazánkból jól ismert bürokratikus, korrupt rendszerekkel. A magyar cégeknek nagyon fontos személyekre, cégekre támaszkodniuk, akik eligazodnak ezekben a rendszerekben mielőtt olyan pofont kapnak, hogy elmegy a kedvük a további lépésektől…
A Holding vállalja, hogy megteremti az eddig hiányzó, és az uniós források elérését elősegítő kapcsolatot a vállalkozások és Afrika között. A közös sikerhez már megtette a szükséges lépéseket: folyamatos kapcsolatban áll 35 afrikai ország diplomáciai, kormányzati és szakmai szervezeteivel. Több országban már a pályázatok tervezési szakaszában véleményező, tanácsadói szerepek van. Kölcsönös tájékoztatási megállapodása van EU-s hivatalokkal és bizottsági projekt irodákkal. Együttműködési, kölcsönös segítségnyújtási egyezségeink vannak Afrikában működő segélyszervezetekkel. Nagy hangsúlyt fektet az ügyfele, partnerei teljes körű tájékoztatására és védelmére. Folyamatos jelenléte a térségben hozzásegít a naprakész információkhoz, ami növeli előrejelzési hatékonyságunkat a piac változásaival kapcsolatban.
A kormány szerepvállalása és jelenléte nagyon fontos lenne. Ez elmúlt időszakban az utazó nagykövet kezdeményezései, valamint a kötött segély programok kialakítása javuló tendenciát sugallnak. A keleti nyitás mind a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mind a Gazdaságfejlesztési Operatív Program stratégiáját erőteljesen meghatározza. A Gazdaságfejlesztési Operatív Program prioritásainak kiemelt célja a vállalkozások üzleti környezetének fejlesztése, a nemzetközi versenyképesség elősegítése.
A mikro-, kis-, és középvállalkozások piaci megjelenését támogató pályázati felhívások célja, hogy tanácsadói tevékenységeken keresztül segítse hozzá a vállalkozásokat a nemzetközi versenyképessége megteremtéséhez vagy növeléséhez, beleértve a lehetséges piacok felmérésének támogatását, ezzel növelve a magyar vállalkozások bővülését, növekedését, hatékonyságát, versenyképességét. A konstrukció célja, hogy a vállalkozások piaci megjelenéséhez és a piaci versenyben való eredményes részvételhez szükséges információhoz, vállalkozás specifikus üzleti tanácsadáshoz juttassa a vállalkozásokat.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) 2012-es kereskedelemfejlesztési pályázatának célja a magyar termékek és szolgáltatások versenyképességének javítása, elsősorban a kis és közepes méretű vállalkozások külpiaci értékesítését kívánja elősegíteni. A külpiaci tapasztalatokkal rendelkező vállalkozások számára az export további bővítéséhez, exportképességük javításához, az új piacokon való megjelenéshez, valamint a külpiacokon még kezdő, de versenyképes, potenciális exporttermékekkel rendelkező vállalkozásoknak a külpiacra lépéshez egyaránt szükségük van támogatásra. A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 400 millió forint. Lehetőség van a külföldi kiállításon való részvételre, a külföldi kiállításon információs stand működtetése, illetve a külföldi kiállításon való részvétel támogatása összefogó szervezet segítségével, külpiacon létesítendő iroda, bemutatóterem éves bérleti díja, megfelelőség-tanúsítási eljárás. A pályázatok részleteiről az érdeklődőket az Afrika Holding munkatársai kimerítően tájékoztatják.