Egy helyen a világ összes csodája
2008-ban kapta meg Milánó az idei Expo rendezési jogát. Legutoljára a spanyol Zaragozában volt Európában világkiállítás ugyanabban az évben , így nem is látszik elérhetetlennek az “elvárt” 15-20 millió látogató. A nagyszabású “fesztivál” mottója : Táplálni a világot , energiát adni az életnek.
Míg sok pavilonban nagyon komoly bemutatók vannak , gyakori hogy csak az országukat ill. a rá jellemző ajándéktárgyakat mutatják be a kiállítók.A gazdagabb országok nagy pavilonjaiban a vendégek először egy óriás vászonra vetített filmet , vagy diaporáma show-t láthatnak az adott országról ill. valamilyen a kiállítással kapcsolatos témáról.Utána jön egy kiállítás majd a bolt és az étterem vagy kávézó.Ez utóbbiban ha nem is túl olcsón de valóban autentikus ételeket italokat lehet vásárolni.Nagyon népszerűek a chilei és az argentin pavilon borai de például a türkmenisztáni pavilonban kumiszt (erjesztett kancatejet) lehet kóstolni.A bahreini pavilonban vendéglátóhelyén többek közt sáfrány és datolya fagylalt is szerepel az étlapon.
A világ legtöbb országa részt vesz az Expo-n.Egyik kivétel India , amely – mint Domenico Repaci -tól a sajtóiroda munkatársától megtudtam – egy évek óta megoldatlan diplomáciai viszály miatt maradt el: 2012-ben két olasz katona , akik egy kereskedelmi hajón biztonsági szolgálatot teljesítettek , lelőtt két indiai halászt akiknek a hajóját kalózhajónak nézték.A két olasz katonát letartóztatták és az ügy azóta is megoldatlan.
Építészeti szempontból kiemelkedő a brazil pavilon , ahol egy “fügőszőnyegen” keresztül lehet megközelíteni a kiállítóhelyiségeket.Érdekes a kínai,japán,lengyel,kuvaiti,brit,vietnami,török,japán,nepáli és az Egyesült Arab Emirátusok pavilonja.Ez természetesen egy szubjektív lista és lehet hogy mások a kazah ,türkmenisztáni , német , maláj vagy éppen az észt pavilon formáját kedvelik a legjobban.
A programok közül kiemelkedik a japán paviloné , melynek végigjárása kb. 50 percet vesz igénybe.Filmvetítés és különböző fény és hanginstallációk előzik meg a színvonalas kiállítás meglátogatását.A kazah pavilonban 4 dimenziós (a székek mozognak) filmet vetítenek , máshol gyakoriak a népi zenekarok , énekkarok fellépése.Aki meglátogatja az Expo-t ne hagyja ki az argentin pavilon kora délutáni vagy esti dobshow-ját.Nekem nagyon tetszett az orosz,francia,katari,angolai pavilonok belső tere a lengyel ,angolai tetőkertje és az Emirátusok pavilonjának pálmafái.Az egyik legszebb az olasz pavilon legfelső szintének tükörtermeinek a látványa.Az ország városairól vetített képek ebben a környezetben lenyűgözőek.
Az egyedi tervezésű országpavilonok mellett tematikák szerint gyűjtötték össze a kisebb költségvetéssel részt vevő országokat a rendezők.Így egy-egy csoportban kaptak bemutatkozási lehetőséget többek közt a kávé , rizs , kakaó , zöldség-gyümölcs és fűszertermelő országok.
A “főúton” az ünnepelt olasz művész , Dante Ferretti installációi különböző boltokat (zöldséges,pék,sajtbolt stb) mutat be nagyon élethű és látványos műanyag “árukkal”.Szintén Ferretti készítette a főbejáratnál látható nagyméretű – Arcimboldo alkotásaira “hasonlító” szobrokat.Egyes pavilonok előtt illetve a kiállítóterekben is vannak műalkotások – például a cseh pavilon előtti madár-autó , a szlovák pavilon “összefirkált” kirakati babái vagy a francia pavilon előtti nagyméretű zöldségszobrok.Több fotókiállítás is látható az egyik a Magnum képügynökség fotósának Alex Webb-nek Indiában készült fotóiból mutat be jó néhányat.
Az Expo egyik “jelképe” az olasz pavilon közelében felállított “Élet fája”.A 35 méter magas,este kivilágított alkotáshoz az ihletet a dél-olasz Otranto székesegyházának 12.századi padlómozaikján látható életfa adta.
.Az október 31-ig nyitva tartó kiállításon főleg hétvégén vannak nagyon sokan de a legnépszerűbb pavilonok (pl. japán,kazah) előtt minden nap hosszú sorok állnak.
A következő Expo a kazahsztáni fővárosban Astanában lesz 2017-ben , 2020-ban Dubai rendezi a találkozót.