Hogyan ünnepelték a Karácsonyt a nálunk élő etiópok?
Magyarország, Budapest – A hosszú időre visszatekintő keresztény múlttal rendelkező Etiópiában is rendkívül fontos ünnep a karácsony, mely az eltérő időszámítás miatt január 7-ére esett. A Budapesten élő etióp közösség 2013. január 6-án ünnepelte a karácsonyt, hiszen a hétfői napon sok meghívott dolgozott volna. Romvári Eszter cikke.
A közös ünnepet és ebédet Dr. Tadesse Eyassu, az Magyar-Etióp Baráti Társaság (Hungarian-Ethiopian Friendship Community) elnöke szervezte az Addis Lalibela nevű etióp étteremben, melyet a Nyugati téren, a Jókai utca elején találhatunk.
Dr. Mamo Grum, az étterem vezetője röviden köszöntötte a jelenlévőket, kiemelte Balogh Sándort, az Afrikai-Magyar Egyesület vezetőjét, aki rendkívül sokat tett és tesz mind politikai, mind üzleti téren a két ország közötti kapcsolat erősítéséért. A Külügyminisztériumból Dr. Halász Andrást fogadta örömmel, aki első alkalommal volt jelen az etióp ünnepen a Lalibelában.
Balogh Sándor elmondta, büszkeség számára, hogy itt lehet a budapesti etióp közösségben. Mindig azon gondolkodik, hogyan lehetne még többet tenni Afrikáért. Ennek kapcsán egy közmondás jutott eszébe: sok kis ember sok kis helyen sok kicsi dolgot tesz és a világ arca mégis megváltozik. Véleménye szerint ez a dolgunk, ezt kell tennünk továbbra is, közösen.
Dr. Halász András, a Külügyminisztérium Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési és Humanitárius Segítségnyújtási Főosztály munkatársa is beszédet mondott. Megosztotta a közönséggel, hogy nemrég tért vissza Etiópiából, ahol egy vízügyi projekt keretében 3 falu vízellátását oldották meg egy magyar vállalkozó segítségével, egy csepegtető-öntöző rendszert adtak át. Magyarország ezzel egy közel 750 000 dollár értékű fejlesztési projektet valósított meg. Hatalmas segítség ez a helyieknek, ugyanis a fiatalok napi 2-3 órát töltöttek a vízhordással, ugyanis messziről kellett hozniuk a vizet minden nap. Ezt az időt monst az iskolában, tanulással tölthetik. A helyi lakosság nagyon örült a magyar segítségnek. Dr. Halász Sándor felhívta a figyelmet, hogy az ötleteket és javaslatokat örömmel fogadja. Novák András tavaly járt Etiópiában. Fantasztikus embereket ismert meg mind Addisz-Abebában, mind Mekelében. Nagyon pozitívnak és kedvesek látta az ott élőket. Magyarországon nagyon keveset tudunk az etióp emberek életéről, gondolkodásáról, a következő hónapokban és években igyekszik megtenni mindent, hogy ezen változtasson. Etiópiában több potenciált és fejlődési lehetőséget lát, mint Magyarországon. A lehetőséget, hogy láthatta ezt az országot, megköszönte Balogh Sándornak is.
Tadesse Eyassu a hír3D-nek nyilatkozva elmondta, hogy körülbelül 50-60 etióp él hazánkban, sokan vidéken, családos emberek, őket nehezebb összehozni. Debreceni tartózkodása idején hozta létre a Többkultúrájú Családok Egyesületét, melyben Magyarországon élő, vegyes családok vettek részt, ügyvédek, orvosok, kereskedelmi területen dolgozók, egyetemi oktatók és családjaik a világ minden tájáról, nemzetközi közösséget formálva. Budapestre költözése után hozta létre a Magyar-Etióp Baráti Társaságot, melyben etióp, vegyes és magyar családok is részt vesznek. Etióp és magyar nemzeti ünnepek alkalmával összejönnek, szülőföldjük ételeit főzik, beszélgetnek, táncolnak. A karácsonyt szintén így, vagyis 3-4 fajta etióp étellel, itallal, beszélgetéssel, zenével ünneplik. Fontos lehetőség ez a gyerekeknek, különösen a vegyes házasságokban születetteknek is, akiknek ekkor is lehetőségük nyílik az etióp kultúra megismerésére. Tadesse elmondta, hogy Etiópia lakossága sem tisztán keresztény, muszlimok is élnek az országban. Magyarországon kevés etióp muszlim él, de ők is eljönnek ünnepelni ilyen alkalmakkor. Ugyanígy a Ramadámot is tiszteletben tartják a keresztények. Etiópia ezzel jó példát mutat a világnak.
A beszédeket követte az ételek kóstolása, melyek autentikus, rendkívül ízletes, különleges, fűszeres, harmonikus ízvilágú ételkülönlegességek voltak. Bárki, aki meg akar ismerkedni a kellemes ízvilágú etióp konyhával, a Lalibelában jó helyen jár.