Zapoteca indiánok: nevet adtak a nemi szerveknek
Képzeljen el egy indián törzset, a mexikói Oaxaca államban, ahol nincs szó a szexualitásra… S nem nevezték el a fajfenntartáshoz szükséges ember nevi szeveket sem. Most ez megváltozik!
Zapoteca etnikai csoporthoz tartozó törzs Mexikó délkeleti részén, Oaxaca államban él és nincs a nyelvükben olyan kifejezés, amely az anyaméhet, a vaginát, a női nemi szervek egyéb részét jelölné. Sőt, a testnek ezen részéről hatalmas neveletlenség, illetlenség beszélni. S a probléma nem csak lingvisztikai – mint kiderült, és messze túlmutat azon, amit most magunkban elképzelünk.
A nők nagy számban halnak meg ugyanis itt olyan betegségek következtében – mint a méhnyakrák – amelyet időben felfedezve gyógyítani lehetne. De mivel ez a testrész tabu, az ott keletkezett problémák is azok. S a nők, baj esetén, nem tudták megnevezni, hogy hol érzik a fájdalmat. S erre a helyzetre akkor derült fény, amikor megvizsgálták, hogy hol a legnagyobb a halandóság a méhnyakrák következtében: a törzsben évente átlagosan 170 nő hal meg ebben a kórban.
A törzs távol él a modern élettől, többségük egyedül a zapoteo helyi nyelvet beszéli, de ez nem lehet akadály. San Bartolomé Quialana – így hívják a települést – asszonyai összefogtak a helyi orvosokkal és nyelvészekkel, és megalkották e hiányzó szavak sorát. Azonban nem csak nevet adtak ezen testrészeknek, hanem összehívták a helyi lányokat, asszonyokat, és elmagyarázták nekik hogyan is működnek ezen szervek.
Li´z Bdo´o például azt jelenti, anyaméh, de szó szerint lefordítva a ,,baba házát” jelenti, a petevezeték pedig a Xnesiou Bíint Bttn – ami a női pete útját jelenti, szó szerinti fordításban. S ami a legkedvesebb elenevezés – a méhnyak: Rú´u Liiz Bdo´o – szó szerint a ,,bébi házának az ajtaja”.
S melyik kifejezést volt a legnehezebb meghatározni? Természetesen a vagina szó okozta a legnagyobb fejtörést, hiszen a helyi nyelvben létezett egyfajta kifejezés erre, de az nagyon sértő volt a nőkre nézve, erről mindig csak ebben az összefüggésben esett szó. Vélhetően az elfogadható elnevezés megváltoztatja majd az egész szociális környezetét a szexualitásnak – s persze a női önérzetnek is.