Mint mondta, az ország szeretné elmélyíteni kapcsolatait Afrikával, és nemcsak a kontinens felemelkedésének előnyeit akarja élvezni, hanem segíteni akar a kihívások kezelésében, hozzá akar járulni a biztonság, a béke és a stabilitás biztosításához is. – jelentette az MTI.
A külügyminiszter úgy látja, a fórumon a fontos kérdések megvitatása mellett a politikai, gazdasági és kulturális együttműködés alapjainak lefektetése is cél. Magyarország elsősorban a mezőgazdaságban, a megújuló energiák felhasználásában és a gyógyszergyártásban működhet együtt Afrikával – tette hozzá.
Nkosazana Dlamini-Zuma, az Afrikai Unió bizottságának elnöke hangsúlyozta: Afrika jelentősége a jövőben egyre nőhet, hiszen bővelkedik természeti erőforrásokban, fiatal a népessége és dinamikus a gazdasági növekedése.
Az Afrikai Egységszervezet – az Afrikai Unió elődje – 1963-as megalakulása óta néhány afrikai ország elérte sőt meghaladta több ázsiai ország gazdasági teljesítményét – mondta, hozzátéve, hogy Afrikában több mint egy évtizede folyamatos a növekedés a világban dúló válság ellenére. Az elemzők szerint ez a tendencia folytatódik. Az afrikai vállalkozások egyre jobban teljesítenek, és az afrikai befektetések egyre jelentősebbek – jelentette ki.
A HVG című hetilap írása szerint háromévi csökkenés után több mint tíz százalékkal nőhet az idén a közvetlen tőkebefektetés Afrikában, és ezzel a kontinens túlszárnyalhatja a 2008-as rekordértéket. Az Afrikai Fejlesztési Bank szerint 56,6 milliárd dollárnyi külföldi tőkebefektetés várható 2013-ban, amelynek négyötöde a Szahara alatti térségre, főleg Dél-Afrikára, Nigériára és a Kongói Demokratikus Köztársaságra jut. A bank szerint Afrika gazdasága az idén 4,8, jövőre pedig 5,3 százalékkal nőhet, de sok függ a legfőbb afrikai exportcikkek, a nyersanyagok iránti kereslettől.
Nkosazana Dlamini-Zuma elmondta még, hogy a földrészen egyre kevesebb a konfliktus, és az újonnan keletkezőket is egyre hatékonyabban tudják kezelni, a demokratizálódás erősödik Afrikában. A nemek egyenlőségének megteremtésében is jól haladnak, egyre több lány vesz részt az oktatásban, és egyre több a nő a parlamentekben – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy Afrika bővelkedik a természeti erőforrásokban, hatalmas megművelhető földterületei vannak, és demográfiai adatai is kedvezőek. A kontinensen 52 városnak már több mint egymillió lakosa van, és 2030-ra az afrikaiak fele városlakó lesz. Az adatokat tovább sorolva elmondta, hogy 2025-re a Föld 25 év alatti lakosságának egynegyede Afrikában él majd, a földrész népessége 2050-re meghaladja a kétmilliárdot, miközben a középosztály folyamatosan nő.
Joseph Bol Chan, a dél-szudáni parlament felsőházának elnöke – aki Magyarországon tanult, és beszéde elején magyarul köszöntötte a résztvevőket – hangsúlyozta: a fórum jól példázza Magyarország globális nyitásának politikáját, és mindig jellemző volt az országra, hogy az oktatáson, a tudományon és a kultúrán keresztül tartott kapcsolatot a fejlődő világgal. “Sokan, akik itt tanultunk, fontos pozíciókat töltünk be világszerte” – mondta.
Úgy fogalmazott, hogy Magyarország globális nyitása, a szoros együttműködés Afrikával minden félnek előnyös. Afrika nagyra értékeli Magyarországnak ezt a kezdeményezését – jegyezte meg. Dél-Szudánról elmondta, hogy hosszú és emberáldozatoktól sem mentes küzdelem árán jött létre 2011-ben. Az országban várható fontos események között említette a népszámlálást, amely szükséges a választási körzetek kialakításához, a választások megtartását, az alkotmányozást és a nemzetbiztonsági politika kialakítását. Dél-Szudánban a magyar befektetőket tárt karokkal várják – tette hozzá.
Rahamtalla M. Osman szudáni külügyminiszter-helyettes arról beszélt, hogy korábban torz kép alakult ki Afrikáról, pedig az óriási lehetőségek földrésze, amelyet a természeti és emberi erőforrások bősége jellemez. Európának és Afrikának együtt kell működnie a fenntartható fejlődést szem előtt tartva. Ez a kapcsolat minkét földrésznek előnyös – vélekedett.
Dél-Szudán és Szudán kapcsolatairól elmondta, hogy a korábban függőben lévő kérdéseket megoldották, most az a feladat, hogy megvalósítsák a békés egymás mellett élést az utóbbi években kötött megállapodások végrehajtásával.
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes az eseményen azt mondta, a rendezvénnyel Magyarország azt üzeni, hogy fontosnak tartja a kapcsolattartást a szubszaharai országokkal. A hetvenes és nyolcvanas években sok afrikai diák tanult magyarországi egyetemeken és vitte magával a magyar kultúra ismeretét, de a rendszerváltozás után az afrikai kapcsolatok átalakultak, részben pedig megszűntek.
Mint elmondta, Magyarországnak nincsenek jelentős mennyiségű ásványkincsei, energiahordozói, de magas színvonalú a mezőgazdasága és a felsőoktatása, jelentős a tudományos és sportélete, és ez hozzájárulhat az afrikai kapcsolatépítéshez is.