Mohamed Tozy, a politikatudomány professzora szerint Marokkó annyiban van „párhuzamos helyzetben” Tunéziával, hogy a két ország népesedési szerkezete ugyanolyan, a munkaerőpiacon is nagy számban képviseltetik magukat a fiatalok. A II. Hasszán Egyetem kutatója az első percektől figyeli a tunéziai eseményeket. Marokkóban már a 90-es években is gondot okozott a sok diplomás munkanélküli, szervezkedtek is, tüntettek is rendszeresen Rabatban. A tiltakozás mégsem terjedt át más rétegekre és nem koncentrálódott úgy a feszültség, mint Tunéziában.
A Párizs VIII egyetem kutatója ehhez hozzáfűzi, Tunéziában minden harmadik diplomás munkanélküli, míg Marokkóban csak minden ötödik diplomás állástalan. Khadiga Mohsen Finan szerint az is fontos tény, hogy a marokkói munkanélküliségi adatok jobbak, mint a tunéziaiak. És, emeli ki a többi közül, Tunéziában a „rossz kormányzás” következményeit a gazdasági világválság tovább rontotta, egészen addig, amíg a középosztály és a politikai elit közötti társadalmi szerződés szétesett, és rendszer irányítói elvesztették legitimitásukat.
Ezzel szemben a szakértők szerint a marokkói monarchia nem küzd legitimitási válsággal, viszont szükség lehet a politikai nyitásra. Bár a királyságban létezik nyilvánosság, de az nem tökéletes.