Elektronikus szemétdombok Nyugat-Afrikában

Nigéria, Abidzsán – A brit cégek egy része Nyugat-Afrikába szállítatja a használhatatlan elektronikai berendezéseket. – legalábbis ezt mondják a brit környezetvédők. Az e-hulladék beszennyezi a környezetet és a szeméttelepek közelében élők egészségét is károsítja.

Egy brit környezetvédelmi szervezet felméréséből az derül ki, hogy a nagy-britanniai vállalatok egy része használhatónak feltüntetve ad túl mit sem érő elektronikai készülékein Nyugat-Afrikában. A Nigériába és Ghánába küldött áruk 75 százaléka törötten, üzemképtelenül érkezik meg.

A berendezések a szemétdombokra kerülnek, ahol széttörik, felgyújtják vagy szétszedik őket. A turkálók, akik a legtöbb esetben fiatal gyerekek, eltávolítják a még eladható alkatrészeket, de a többit ott hagyják. Nem törődnek azzal, hogy a gépekben található vegyi anyagok rendkívül mérgezőek lehetnek. Nem csak a környezetet teszik tönkre, hanem a szemétben turkáló gyerekek és a környéken élők egészségére is károsak. Többnyire fejlődési problémákat, veseelégtelenséget okoznak. Az Európai Parlament februárban szigorította az e-hulladék kezeléséről szóló szabályzatát. A brit környezetvédelmi szervezet szerint az EU évente 8 millió tonna elektronikai szemetet halmoz fel, és ennek 75 százaléka tisztázatlan körülmények között tűnik el a tagországokból.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez