Malajzia Izraelnek: Nem képezünk ki Hamász harcosokat!
A hét elején az izraeli Haaretz napilap a Sin Bét titkosszolgálati forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy Malajziában képezik ki a Hamász tagjait. Ezt a radikális szervezet vezetése és Kuala Lumpur egyaránt tagadta. Az eset ismét rávilágított Izrael és Malajzia nem éppen baráti viszonyára.
Még a múlt hónapban született ítélet egy Vasszem nevű hebroni férfi ügyében, aki február 13-án tért vissza Malajziából Izraelbe, és az izraeli hatóságok azonnal letartóztatták, amint belépett az országba. A 24 éves férfit azzal vádolják, hogy egy tiltott szervezet tagja – nem részletezték, hogy melyiké –, és kapcsolatot épített ki a Hamásszal, valamint pénzt fogadott el a radikális szervezettől. A Sin Bét szerint Vasszemet akkor szervezte be a Hamász, amikor 2013 végén a Nemzetközi Iszlám Egyetemen folytatott tanulmányokat, és helyi Muszlim Testvériség segítségével képezték ki.
A Haaretz cikke szerint nem ő az egyetlen, aki részt vett ilyenfajta “továbbképzésben”. A Malajziában tanuló palesztin diákok katonai kiképzést is kapnak, megtanulják az irreguláris hadviselés módszereit, és „ideológiai képzésben” részesítik őket. A maláj Muszlim Testvériség és a palesztin jótékonysági szervezetek „közösen választják ki” a megfelelő alanyokat és ők állják a költségeket is. Miután a kiszemeltek elvégezték a pár hónapos „tanfolyamot” és visszatérnek Izraelbe, a kapcsolattartásáért vagy a gázai sejtek létrehozásáért felelnek – írja az izraeli lap.
Nem először, nem utoljára
Nem ez az első eset, hogy az izraeli sajtó és/vagy a kormány a Hamász „maláj kapcsolatairól” tesz említést. Tavaly például Izrael azt állította, hogy a Hamász-fegyveresek, akik izraeli állampolgárokat raboltak el a nyári „Erős Szikla” hadművelet alatt, a délkelet-ázsiai országban kaptak kiképzést.
Malajziának hivatalosan nincsenek diplomáciai kapcsolatai Izraellel, Kuala Lumpur ugyanis a mai napig nem ismeri el a közel-keleti országot. De azt mindvégig tagadta, hogy bármiféle viszonya lenne a Hamásszal. 2013 januárjában Najib Razak maláj miniszterelnök volt az első a délkelet-ázsiai államfők közül, aki Gázába utazott, és többször kifejezte a független palesztin állam iránti elkötelezettségét. De már akkor is elítélte azokat az izraeli vádakat, melyek szerint országa bármilyen radikális vagy terrorista szervezetnek támogatást nyújtana.
„Ez nevetséges, keresik az okokat, hogy elítélhessék Malajziát” – nyilatkozta Wan Tuanku Dzsaafár a Malaysian Insider-nak. Más hivatalos személyek is tagadták az izraeli titkosszolgálat vádjait, mondván „Malajzia nem nyújt támogatást és menedéket semmiféle szélsőséges iszlamista csoportnak”. Ráadásul éppen Kuala Lumpur a szélsőséges iszlamista csoportok, köztük az ISIS elleni harc egyik legnagyobb támogatója. A maláj parlament nemrég olyan törvényt fogadott el, amely a terrorizmus elleni harcot, a militáns csoportok anyagi támogatásának megakadályozását és a szélsőséges eszmék terjedésének megállítását szolgálja, de nagyon sok kritikát kapott a “túlzott szigor” miatt.