Mexikó szégyenletes munkakörülményei
Alacsony bérek, rossz egészségügyi és munkakörülmények, teljes kiszolgáltatottság jellemzi a mezőgazdasági idénymunkások helyzetét Mexikóban. A kormány most már kénytelen foglalkozni a helyzettel.
Mintegy tízmillió napszámos és a velük együtt családtagként dolgozó közel 2,5 millió gyermek életkörülményeire hivta fel a figyelemt a közelmúltban az a sztrájk, amely a mezőgazdasági betakarítások idején komoly vezsélybe sodorta Mexikóban a zöldségellátást. A sztrájk akkora károkkal fenyetett, hogy közel húsz év után a kormány újra küldött egy képviselőt a helyszínre, Bajo Kaliforniába, San Quintínbe, hogy a helyzetről tájékozódjon és megoldást keressenek a kérdésre.
A mezőgazdasági idénymunklások azért tiltakoztak, mert napi 15 órás, kimenőnap nélküli munkarendjük után alig napi 7 vagy 9 dollárt keresnek, amely még Mexikóban is nagyon alacsony összegnek számít. Eközben rossz körülmények között, egészségügyi és szociális ellátás nélkül és barakokban lakva látják el a nagybirtokokon ezt a munkát. Sok közöttük az indián származású is – írja a BBC riportjában.
Többségük más tartományokból érkezett, Oaxaca, Guerrero, Veracruz vagy Chiapas államokból, családostól, hogy az idénynek megfelelően dolgozzanak. Eközben gyerekeik nem járnak iskolába és sokukat még munkába is állítják, hogy a nagyon magas normákat el tudják végezni.
Mint a mexikói Társadalombiztosítási Hivatal illetékesei rámutatnak, ezeket a munkakörülményeket a mexikóiak többsége szégyenli a külvilág előtt, de évtizedek óta ismétlődnek és nem történik semmi. A sztrájk kapcsán a munkaadók ajánlottak ugyan 15 százalékos béremelést, de a napszámosok képviselői ragaszkodnak egy napi 18 dollárnyi bérhez. Ebben az ügyben igyekszik most a helyszínen tárgyalni a szövetségi kormány képviselője és rábírni a nagybirtokosokat a munkakörülmények és a bérhelyzet rendezésére.
A másik probléma, hogy a mezőgazdasági munkások többségét ugynevezett munkaközvetítők toborozzák, akik aztán elveszik a bér egy részét a szevezés fejében. Amennyiben azt bárki szóvá teszi, életveszélyes fenyegetést kaphat, de előfordul az is, hogy egész család áldozatul esik a munkaközvetítők maffiájának. Utóbbiak gyakran együttműködnek a drogbárókkal – vagyis a helyzet reménytelenül veszélyes a napszámosok számára.
A kormány tesz ugyan lépéseket a helyzet rendezésére, az elmúlt két évben 11 ezer alkalommal küldött ki ellenőröket és pereket indított, de ezek szinte semmi eredményt nem hoznak. Mivel a napszámos megélhetése forog kockán, nem megy el a bíróságra tanúskodni a helyzetéről – s ettől kezdve a perek eredménytelenül elzárulnak.