Az 1991-es rendszerváltás óta kormányon levő Mozgalom a Többpárti Demokráciáért (Movement for Multi-Party Democracy – MMP) jelöltje a szeptember 21-i elnökválasztáson vereséget szenvedett. A zambiai alkotmány értelmében így Michael Sata nevezhette ki az új kormány tagjait, melynek egyben miniszterelnöki pozícióját is betölti. A kabinet összetétele kevésbé tükrözi az ország etnikai összetételét, mint a megelőző kormányok alatt. A Kína-ellenes nyilatkozatai miatt „Királykobraként” emlegetett populista Sata kezdeti lépéseit ezért nagy nemzetközi érdeklődés övezi.
A külföldi elemzők szemében a politikai stabilitás elsősorban a gazdasági környezet szempontjából érdekes. Az afrikai kontinens legnagyobb rézérc tartalékával rendelkező ország az elmúlt években, különösen a feltörekvő gazdaságok, mint Kína, India és Brazília kedvelt befektetési célpontja lett. Részben ennek is köszönheti, hogy a kétezres évek közepe óta öt százalék feletti gazdasági növekedést ért el. A már a 2006-os választások előtt is Kína-ellenes propagandával kampányoló Sata politikai tőkét tudott kovácsolni a keletről érkező befektetők iránti társadalmi ellenszenvből. Ez precedens jellegű az afrikai kontinensen, hiszen eddig a feltétel nélkül beáramló kínai tőkét a kontinensen mindenhol tárt karokkal fogadták.
A Kína-ellenes hangulatot a kínai vállalatok által teremtett híresen rossz munkakörülmények, a környezetszennyező tevékenység és a kínai kereskedők helyi piacokra gyakorolt befolyásának növekedése okozta. Továbbá, hogy az előző kormány nem folytatott eljárást a saját bányászait lelövő kínai vezetők ellen. A jelenleg mintegy 80.000 fős kínai diaszpóra kiutasításáról szóló tervek és Tajvan önálló nemzetállamként való elfogadása a pragmatista pekingi kormányzatot azonban nem különösebben foglalkoztatta: a kínai külügyminiszter szóvivője gratulált a választási győzelemhez és kijelentette, hogy „Kína tiszteli a zambiai emberek választását és szeretne a jövőben is együttműködni az országgal, kiterjesztve a kölcsönösen előnyös gazdasági megállapodásokat”. Sata láthatóan már kormányzása kezdetén nehézségbe ütközött, már ami a kínai terjeszkedés megállítását illeti. Elnöki pozíciójában tett első hivatalos nyilatkozatában a korábban megszokottnál mérsékeltebb hangot megütve, felszólította a kínai vállalatokat, hogy tartsák be a munkajogi előírásokat.
A kormány számára ugyanakkor továbbra is az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy a lakosság mintegy 64%-a a szegénységi küszöb alatti életszínvonalon él. A szegénység leküzdése érdekében a 2011-es évre megszavazott költségvetés ötven százalékát szociális és infrastrukturális kiadásokra fordítják. A költségvetés fenntartása érdekében az országnak tartania kell a makrogazdasági célkitűzéseket. A mezőgazdaság, a turizmus, az építőipar és a bányászat által hajtott gazdasági növekedés a 2011-es évben 6,7% körül várható, míg az inflációs cél 7,9%. Az előző kormány által rögzített gazdasági célkitűzéseket azonban Sata politikája felülírhatja. A jelenlegi kormány pénzügyminisztere volt felelős az ország eladósodásáért a hetvenes években.
Sata választási kampánya során felmerült a külföldi vállalatok profitjának kiáramlását korlátozó szabályozás lehetősége is. Ez a külföldi befektetők iránt növekvő ellenszenvet tanúsító lakosság szemében megnyerő üzenet azonban alááshatja az üzleti környezet javítását szolgáló, az előző kormány által kezdeményezett Üzleti Szektor Fejlesztését Szolgáló Reformprogram (Private Sector Development Reform Programme) sikerességét, hiszen az országban működő vállalatok nagy része külföldi tulajdonban van, amelyek tőkéjüket csak a biztos profit reményében viszik Zambiába. A külföldi befektetőkkel kapcsolatos negatív hangok következtében a nemzeti fizetőeszköz, a kwacha árfolyama a „Királykobra” győzelmét követően zuhanni kezdett.
A kezdeti negatív jelek ellenére azonban nem szabad elfelejteni, hogy a zambiai választások a 2007-es ghánai választások óta az egyetlen békés úton lezajló hatalomátvétel volt. Az előző kabinet tagjai elismerték vereségüket és tiszteletben tartják a nép választását. A jelenlegi kormány feladata pedig, hogy a választási győzelmet követően betartsa a demokrácia iránti elköteleződését hangoztató ígéreteit.