Lekonyulóban a vörös fokföldirekettye Dél-Afrikában

Dél-Afrika, Durban – A termelők és a szakemberek azonnali és drasztikus lépéseket követelnek a vörös fokföldirekettye megmentésre, amely könnyen a globális felmelegedés következő áldozatává válhat.

 

 A vörös fokföldirekettye vagy más néven „roobios” csak Dél-Afrikában terem és ott is csak egy helyen, Fokvárostól 300 km-re északra, a Cederberg hegység lábánál. A helyi őslakosok már évszázadok óta fogyasztják a koffeinmentes, de rengeteg hasznos ásványi anyagokat tartalmazó cserje levelét, ami a világban csak a 90-es években vált igazán ismertté. Dél-Afrikában körülbelül 300 termelő megélhetése függ a roobios ültetvényektől. A termelők elmondták, hogy évek óta egyre gyengébb a termés a szélsőséges időjárás miatt. Ezt a szakértők és a tudósok is megerősítették. A kiváló minőségű roobiosteáiról híres Heiveld Co-operative cég vezérigazgatója, Alida Strauss elmondta, ha a téli időszakban csak egy hónapot is késik az eső, az már 50%-kal csökkenti a várható hozamot. Ahhoz, hogy a termelők megóvják a cserjéket a szélsőséges időjárástól, sok pénz kell, ami viszont nem áll rendelkezésükre. Többször is megpróbálták a cserjéket más helyre átültetni vagy a magvaikat elvetni, de egyik kísérlet sem járt sikerrel. Ugyanis a vörös fokföldirekettye rendkívül kényes növény, amelynek sok vízre és szélvédett helyre van szüksége a fejlődéshez. Ráadásul a talaj minősége is sokat számít. A Redbush egyetem professzora, Dr. Rhoda Malgas elmondta, hogy a klímaváltozás negatív hatással lesz a roobiostea exportjára. Mert egyszerűen nem lesz mit exportálni. Szerinte a termelőknek kísérletezniük kellene a növény vadon élő változatával, amely sokkal ellenállóba és a szárazságot is jobban tűri, ráadásul a kérge és a törzse is sokkal erősebb. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a világnak tétlenül kell végignéznie, hogy miként pusztul ki a vörös fokföldirekettye.

 

A vörös fokföldirekettye zsenge hajtásaiból készül a teafőzet. Az évszázadok óta fogyasztott roobiosteának kedvező élettani hatásai vannak, emellett az íze is jó. Koffeinmenetes, de kálciumban, mangánban, fluorban, cinkben, magnéziumban és rézben rendkívül gazdag. Ráadásul még antioxidáns tulajdonsága is van. Reggeli fogyasztáskor élénkítő, napközben szomjoltó, éjszaka pedig nyugtató hatássa van.

800px-Tea_plantation_picking

 

A vörös fokföldirekettye cserjéje max 1,5m magasra nő, levelei szerteágazóak. Októberben virágzik, pillangóformájú sárgás virága van. Termése vastag héjú és kemény, sárgásbarna színű magvakat hoz. Kézzel gyűjtik be a hajtásait, amelyeket kőlapra terítve szárítanak meg. Ekkor kapja meg a jellegzetes vörös árnyalatú színét.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez