– Nem jósolok kávézaccból. Kiváló közgazdászok dolgoznak nálunk, új jelentésünket január végén tesszük közzé. Félek, hogy az előrejelzés kisebb növekedést valószínűsít majd, mint a korábbi.
– Afrikát mennyiben érinti a visszaesés, az előrejelzés jövőre 5,75%-ot mutatott, ez jelentősen csökkenhet az eurózóna válsága miatt?
– Több csatornán is terjedhet a fertőzés: pénzügyi és kereskedelemi úton, valamint a hazautalások miatt. Amikor Nigériában jártam, a pénzügyminiszter elmondta, hogy 40%- al csökkentek a vendégmunkások hazautalásai az elmúlt két hónapban. Szerencsére Afrikát csak kevésbé érinti a válság, mint Európát, de csökkenhet a kereskedelem, kisebb lehet a külföldi beruházás, és a külföldi bankok a jövőben szigorúbb feltételekkel adhatnak hiteleket. Jelenleg úgy látjuk, hogy az afrikai országok jövőre 5 és 6% közötti növekedést mutathatnak fel. Januárban publikáljuk az új előrejelzést.
– A Nemzetközi Valutaalap sok pénzt fordít az euróválság megoldására. Marad azért az afrikai országoknak is valami?
– Az IMF minden tagországának nyújt segítséget, ha ez szükséges. Jelenleg 23 afrikai segélyprogramunk van.
– Az IMF elengedett 12 milliárd dolláros adósságot Kongónak mondván, hogy ez az állam komoly lépéseket tett a jogállam megerősítésére és a jó kormányzás elősegítésére. A novemberi elnökválasztás és annak fejleményei nem azt mutatják, hogy kicsit elkapkodták a dolgot?
– Nagyon nagy figyelemmel kísérjük a fejleményeket Kongóban. Szinte napról napra értékeljük a helyzetet. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a jogállam szabályait betartsák Kongóban! Negyedszer vizsgáljuk felül ezt a programunkat, vagyis nagyon odafigyelünk – nyilatkozta az RFI rádiónak afrikai útja végén Christine Lagarde az IMF vezérigazgatója.